Trestní stíhání proti sedmi lidem, z toho jeden je z Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem. Takový je výsledek razie v několika dalších objektech, včetně pobočky Rady v sídle Karlovarského kraje.

Policisté ze speciálního republikového útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ukončili dvoudenní razii a výslechy a 23. března státní zástupce podal návrhy na vazbu. Podle náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenky Bradáčové státní zástupce navrhl vzetí do vazby u pěti ze sedmi obviněných. O vazbě dnes (ve čtvrtek) rozhoduje ústecký okresní soud.

Obvinění začali postupně přicházet k soudu před půl desátou ráno. Zakrývali si obličeje, aby jim nebylo vidět do tváře.

Bradáčová zdůraznila, že návrh na vazbu byl podán, aby obvinění nemohli působit na dosud nevyslechnuté svědky. „Tím by mohli na svobodě mařit objasňování skutečností závažných pro trestní stíhání, a dále je obava, že by mohli ve své trestné činnosti nadále pokračovat,“ uvedla Bradáčová.
Podle policejního důstojníka, který si nepřál být jmenován, a nepodílí se na protimafiánském zátahu, má prý ÚOOZ k případu dostatek podkladů, včetně odposlechů a sledování osob.

Motiv: Peníze

Ze sedmi lidí, kteří jsou pod drobnohledem protimafiánské policie tři lidé jsou obviněni z podplácení, z přijetí úplatku jsou obviněny čtyři osoby, z toho jedna měla přijmout úplatek jako úřední osoba. Jedna osoba je vyšetřována pro vydírání.
Ačkoliv Bradáčová odmítla říci jakákoliv jména, hovoří se o tom, že úřední osoba, která měla přijmout úplatek, je ředitel Rady Petr Kušnierz, který nepřišel včera ani dnes do práce, tedy do sídla Rady.

Klidná síla

Bradáčová uvedla, že soudem nařízená prohlídka úřadu Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem uskutečněná detektivy z ÚOOZ, proběhla zcela v klidu, bez problémů.
Detektivové odešli z ústeckého sídla Rady ve středu ve 13.15 hod. Prováděli prohlídky v kancelářích Rady non stop přes noc z úterý na středu a během středy. Potvrdila to mluvčí Rady regionu Marcela Klíchová.

Provizorní situace

V rámci Úřadu Regionální rady Severozápad najezdí řidiči s dokumenty v tašce neplánovaně více kilometrů. Ředitel úřadu Kušnierz je v důsledku policejního zásahu mimo úřad a proto jediné podpisové právo v současné době má jenom zástupce ředitele a vedoucí Územního odboru realizace programu Karlovy Vary Jiří Červinka.

Úředníci proto musí jezdit podepisovat důležité dokumenty k němu. Shodou okolností, aby situace nebyla málo komplikovaná, Červinka leží v karlovarské nemocnici. „Přes okolnosti, které nastaly, situaci zvládáme, a potřebné dokumenty úřadu podepisuji,“ sdělil nám ve čtvrtek Červinka.

Předseda regionální rady Jiří Šulc na webových stránkách Regionální rady Severozápad také uvedl: „S ohledem na vzniklou situaci na Úřadě Regionální rady Severozápad a technické odstávky informačního systému Benefit jsem se jako předseda rady rozhodl navíc do programu pondělního zasedání Výboru regionální rady regionu soudržnosti Severozápad zařadit bod, týkající se prodloužení právě probíhající 21. výzvy na podání projektů o jeden měsíc. Stávající termín je 31. března. Pro všechny uchazeče bude lepší, když se termín o měsíc posune.“