Pravidelní cestující autobusy karlovarské městské hromadné dopravy si budou muset od 1. ledna připravit na časové jízdné více peněz. V průměru cena těchto jízdenek se zvýší zhruba o patnáct procent. Lidé tedy například za občanské měsíční jízdné zaplatí místo 330 korun od 1. ledna 380 korun.

Potvrdil to Pavel Bohánek, ředitel karlovarského dopravního podniku. „Ceny jednotlivých jízdenek se zatím měnit nebudou. K úpravě dojde pouze u všech časových jízdenek, které se naposledy měnily v roce 2008. Cena v průměru vzroste o 15 procent. Od té doby se ceny nezvyšovaly i přes neustálý prokazatelný růst nákladů,” sdělil ředitel.

Tabulka tarif


Podnik podle něj k tomuto kroku vede zvýšení DPH a také nárůst cen za naftu i zemní plyn. „Takový nárůst cen už se bohužel nedá eliminovat různými úspornými opatřeními v rozsahu dopravní obslužnosti, ale ani v samotném provozu autobusů. Nelze opomenout ani postupné zvyšování cen energií u lanové dráhy Imperial, která je zařazena do systému MHD,” doplnil Bohánek.

Podle něj budou i nové ceny stále pro lidi výhodné. „V porovnání s jinými městy se naše ceny stále pohybují mezi těmi levnějšími. Pro občany Karlových Varů tak zůstává předplatné velmi výhodné pro každodenní cestování. Například důchodci nad 70 let, dárci krve, děti od 6 do 15 let budou nově platit i přes zdražení pouze jednu korunu denně,” dodal Bohánek.

Tabulka srovnání jízdného


V Karlových Varech se tedy bude platit za měsíční občanskou jízdenku 380 korun. To je podle údajů dopravního podniku o třicet korun více než v Sokolově nebo Chebu. V porovnání s městy v jiných krajích například v Mladé Boleslavi stojí měsíční časová jízdenka 600 a třeba v Teplicích 530 korun.
Lidé toto zdražení ale kritizují. „Chápu, že se zdražovat musí, ale MHD by mělo vyjít vstříc cestujícím a nabídnout jim také větší komfort a více spojů například ve večerních hodinách nebo o víkendech,” posteskla si pravidelná cestující Alena z Karlových Varů.