„Každý by určitě pomohl zapadlé sanitce,“ sdělil Martin Brož, který vyprostil v Aši pod rozhlednou sanitku uvízlou v bahně. Vyjádřil se tak, když v Chebu přebíral ocenění Gentleman silnic.

„Nevěděl jsem, že v záchrance měli pacienta, kterého potřebovali dostat do nemocnice. Viděl jsem, jak kolem mě projíždějí hasiči, tak jsem si myslel, že někde hoří. Ti však směřovali pomoci vozidlu záchranné služby.“ Brož pak vzal lano a raději začal sanitku vyprošťovat vlastním vozem za asistence hasičů. V bahnitém terénu by podle něj zapadli i hasiči se svou těžkou technikou. Záchrana mu trvala dvacet minut.

„Sám jsem měl tehdy problémy, ale jelikož tamní cesty znám jako vlastní boty, tak se mi podařilo zdravotníkům pomoct,“ dodal. Až po vyproštění sanitky se dozvěděl, že je uvnitř patnáctiletý chlapec, který se zranil při jízdě na kole. Díky duchapřítomné pomoci Martina Brože se sanitka bezpečně a včas dostala do nemocnice. Chlapec utrpěl pouze lehká zranění a lehký otřes mozku. Po dvou dnech ho z nemocnice propustili domů.

Na Chebsku a v celém Karlovarském kraji je Martin Brož první řidič, jenž si domů odnesl toto ocenění. V západních Čechách je teprve třetí. Gentlemana silnic uděluje Česká pojišťovna spolu s Policií České republiky řidičům, kteří pomohli lidem při dopravní nehodě. „Z 98 procent mají všechny příběhy těchto gentlemanů šťastný konec, ale bohužel ne vždy se podaří lidský život zachránit,“ sdělil Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny. „Spolu s policií oceňujeme i ty řidiče, kteří udělali vše, co bylo v jejich silách, pro záchranu lidí postižených dopravní nehodou. Vážíme si jejich činů i přesto, že již raněným nedokázali pomoci.“

Tento titul nemá žádný obchodní nebo propagační vztah k České pojišťovně. Ta však akci zaštiťuje z finanční a produkční stránky a o organizační se dělí s Policií České republiky. „Projekt Gentleman silnic je již čtyři roky zapsán v Evropské chartě silničního provozu, která si dala za úkol snížit počet dopravních nehod, a tímto naše pojišťovna nezištně spolupracuje s policií, aby řidiče alespoň částečně motivovala,“ řekl Václav Bálek. „Bohužel je ale stále hodně řidičů, kteří si nechtějí komplikovat svůj život tím, že někomu pomohou a sami se mohou dostat do potíží, kolem nehod pouze projíždějí,“ postěžoval si na závěr Bálek.