Kromě přednášek na téma například významných osmičkových roků posledních 20. století nebo vývoje architektury v našem regionu v tomto období, připravila také jednu opravdu velkou výstavu.

„ Vybrali jsme období První republiky a připravili výstavu, kde bude opravdu na co koukat,“ říká ředitel krajské knihovny Vratislav Emler. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen vzácné historické dokumenty, listiny, noviny či fotografie ale také spoustu dobových artefaktů. „Vystaveny budou historické součásti výstroje pracovníků drah, četníků, policie či československých legionářů,“ poznamenal Emler.

Na výstavě První republika, která začíná vernisáží 29. října a potrvá do 7. prosince v centrální hale knihovny ve Dvorech, budou k vidění také dva nevšední porcelánové exponáty. Jedním z nich je lázeňský pohárek zhotovený přímo pro prezidenta Edvarda Beneše a je ozdoben jeho zlatým monogramem. Druhým je porcelánová plaketa s portrétem prezidenta T. G. Masaryka zhotovená k 10. výročí vzniku ČSR.

S výstavou jsou také spojeny dvě doprovodné akce. Jednou z nich je přednáška Milana Augustina na téma Vznik Československé republiky a Karlovy Vary, která bude součástí vernisáže výstavy 29. října od 17 hodin. Druhá doprovodná akce čeká zájemce 28. listopadu od 17 hodin v sále knihovny ve Dvorech.

Jedná se o blok přednášek na téma První republika v Karlovarském kraji. Milan Augustin nás seznámí s dolarovou půjčkou – pokusem o poválečnou konsolidaci Karlových Varů, která měla paradoxně za následek svízelnou finanční situace města na mnoho let .Vladimír Vlasák bude hovořit o českém menšinovém školství v období první republiky. Jindřich Nový se s posluchači „projede“ městskou i meziměstskou dopravou v Karlových Varech v roce 1918 a Vladimír Bružeňák připomene tragické vyvrcholení česko-německých vztahů v září 1938.