Neděle, tento den přímo svádí k odpočinku a relaxu. Co ale dělat, když vám takovou idylu zkazí sekačka či motorová pila od souseda? Některá města v regionu mají v rukou zbraň v podobě vyhlášky.

V Karlových Varech tato vyhláška funguje už pět let. „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době od 06:00 do 08:00 a od 12:00 do 22:00 hodin veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk," přečetl z vyhlášky mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

To kontrolují městští strážníci. „Není to o tom, že bychom v neděli objížděli zahrádky, domy a poslouchali," říká velitel městské policie Marcel Vlasák s tím, že pokud lidé takovéto chování zaznamenají, mohou kdykoliv zavolat. „Je to hodně na dohodě sousedů, ale abych se přiznal, těchto případů moc není. My spíše řešíme rušení nočního klidu," dodal Vlasák. Pokuty mohou být v těchto případech vysoké. „Od domluvy až po blokovou pokutu do výše 1 000 korun na místě. V případě, že se přestupek nepodaří vyřešit blokovou pokutou, přechází do správního řízení, kde hrozí fyzickým osobám postih za přestupek až do výše 30 000 korun, podnikajícím osobám pokuta za správní delikt až do výše 100 000 korun," upozornil Kopál.

V nedalekém Ostrově podobná vyhláška není. „Občas si někdo stěžuje na souseda, který seká trávu v neděli ráno, ale je jich opravdu jen pár. Pokud by však byla větší poptávka, nebyl by problém vyhlášku přijmout," uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan.

„V Kraslicích by lidé neměli slyšet sekačky, motorové pily a jiné hlučné pracovní nástroje o nedělích a o státních svátcích," říká tajemník kraslické radnice Viktor Semrád. Na porušení vyhlášky dohlíží státní policie. Vyjíždí většinou na upozornění některého z občanů. Městskou policii v Kraslicích teprve chystají a současní pracovníci pořádkové služby mají pracovní dobu od pondělí do pátku.

V Sokolově podobná vyhláška zavedena není a podle popsané situace zřejmě ani nebude potřeba. „Co jsem u Městské policie v Sokolově, nezaznamenal jsem, že by si někdo stěžoval třeba na hluk cirkulárky," říká velitel strážníků Petr Kubis. Strážníci dohlížejí v Sokolově například na noční klid, kdy jsou ve vyhlášce vyjmenované konkrétní věci, které by měli občané dodržovat. Podle velitele se však může stát, že je zavolají lidé i kvůli hluku z pracovních nástrojů. „Pokud půjde o soustavné obtěžování těmito projevy, musí přivolaní strážníci na místě vyhodnotit situaci, zda nejde o přestupek proti občanskému soužití," dodal Kubis.

Města na Chebsku k rušení nedělního klidu přistupují různě.

Například Cheb tuto problematiku žádnou vyhláškou nereguluje. „Vzhledem k tomu, že nejsou zaznamenány stížnosti, v dohledné době ani o takové neuvažuje," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. „Například v zahrádkářských koloniích fungují výbory, které si práce na zahrádkách koordinují," dodala s tím, že mezi lidmi platí nepsané pravidlo, že v neděli nic hlučného nedělají.

O zavedení vyhlášky se mluvilo před časem také v Aši.

„O možnosti regulovat víkendový život Ašanů bylo na zastupitelstvu města před časem diskutováno. Zůstalo jen u výměny názorů a argumentů, ze které ale nevyplynul požadavek připravit zastupitelům k projednání příslušnou vyhlášku o nedělním klidu, resp. víkendovém klidu," potvrdil Milan Vrbata, mluvčí ašského městského úřadu. Město vydalo před dvěma lety vyhlášku k ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností. Ta se ale týká jen doby od 22. do 6. hodiny.

Práce se sekačkou, cirkulárkou nebo třeba motorovou pilou je ale v neděli a o svátcích zapovězená například obyvatelům Františkových Lázní. Tam totiž vyhláška funguje.

Zákaz hluku o víkendech a státních svátcích platí také v Milíkově u Mariánských Lázní. V sobotu mohou lidé sekat či řezat od 8 do 18 hodin. V neděli a o státních svátcích si pak musí svou práci naplánovat na 9. až 12. hodinu.

Lidé zde veřejnou vyhlášku přivítali a dodržují ji. „Zažila jsem tady i období, kdy v neděli v šest hodin ráno jely sekačky," řekla jedna z obyvatelek obce.

„Po celém týdnu si chce člověk alespoň v neděli užít klid. Lidé tady s tím převážně problém nemají." Několikrát se sice na úřední desce objevila výzva k dodržování této vyhlášky, šlo ale jen o ojedinělé případy.