VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psst, je neděle

Karlovarský kraj - Za rušení víkendového klidu i 100 tisíc pokuty

22.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Neděle, tento den přímo svádí k odpočinku a relaxu. Co ale dělat, když vám takovou idylu zkazí sekačka či motorová pila od souseda? Některá města v regionu mají v rukou zbraň v podobě vyhlášky.

V Karlových Varech tato vyhláška funguje už pět let. „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době od 06:00 do 08:00 a od 12:00 do 22:00 hodin veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk," přečetl z vyhlášky mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

To kontrolují městští strážníci. „Není to o tom, že bychom v neděli objížděli zahrádky, domy a poslouchali," říká velitel městské policie Marcel Vlasák s tím, že pokud lidé takovéto chování zaznamenají, mohou kdykoliv zavolat. „Je to hodně na dohodě sousedů, ale abych se přiznal, těchto případů moc není. My spíše řešíme rušení nočního klidu," dodal Vlasák. Pokuty mohou být v těchto případech vysoké. „Od domluvy až po blokovou pokutu do výše 1 000 korun na místě. V případě, že se přestupek nepodaří vyřešit blokovou pokutou, přechází do správního řízení, kde hrozí fyzickým osobám postih za přestupek až do výše 30 000 korun, podnikajícím osobám pokuta za správní delikt až do výše 100 000 korun," upozornil Kopál.

V nedalekém Ostrově podobná vyhláška není. „Občas si někdo stěžuje na souseda, který seká trávu v neděli ráno, ale je jich opravdu jen pár. Pokud by však byla větší poptávka, nebyl by problém vyhlášku přijmout," uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan.

„V Kraslicích by lidé neměli slyšet sekačky, motorové pily a jiné hlučné pracovní nástroje o nedělích a o státních svátcích," říká tajemník kraslické radnice Viktor Semrád. Na porušení vyhlášky dohlíží státní policie. Vyjíždí většinou na upozornění některého z občanů. Městskou policii v Kraslicích teprve chystají a současní pracovníci pořádkové služby mají pracovní dobu od pondělí do pátku.

V Sokolově podobná vyhláška zavedena není a podle popsané situace zřejmě ani nebude potřeba. „Co jsem u Městské policie v Sokolově, nezaznamenal jsem, že by si někdo stěžoval třeba na hluk cirkulárky," říká velitel strážníků Petr Kubis. Strážníci dohlížejí v Sokolově například na noční klid, kdy jsou ve vyhlášce vyjmenované konkrétní věci, které by měli občané dodržovat. Podle velitele se však může stát, že je zavolají lidé i kvůli hluku z pracovních nástrojů. „Pokud půjde o soustavné obtěžování těmito projevy, musí přivolaní strážníci na místě vyhodnotit situaci, zda nejde o přestupek proti občanskému soužití," dodal Kubis.

Města na Chebsku k rušení nedělního klidu přistupují různě.

Například Cheb tuto problematiku žádnou vyhláškou nereguluje. „Vzhledem k tomu, že nejsou zaznamenány stížnosti, v dohledné době ani o takové neuvažuje," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková. „Například v zahrádkářských koloniích fungují výbory, které si práce na zahrádkách koordinují," dodala s tím, že mezi lidmi platí nepsané pravidlo, že v neděli nic hlučného nedělají.

O zavedení vyhlášky se mluvilo před časem také v Aši.

„O možnosti regulovat víkendový život Ašanů bylo na zastupitelstvu města před časem diskutováno. Zůstalo jen u výměny názorů a argumentů, ze které ale nevyplynul požadavek připravit zastupitelům k projednání příslušnou vyhlášku o nedělním klidu, resp. víkendovém klidu," potvrdil Milan Vrbata, mluvčí ašského městského úřadu. Město vydalo před dvěma lety vyhlášku k ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností. Ta se ale týká jen doby od 22. do 6. hodiny.

Práce se sekačkou, cirkulárkou nebo třeba motorovou pilou je ale v neděli a o svátcích zapovězená například obyvatelům Františkových Lázní. Tam totiž vyhláška funguje.

Zákaz hluku o víkendech a státních svátcích platí také v Milíkově u Mariánských Lázní. V sobotu mohou lidé sekat či řezat od 8 do 18 hodin. V neděli a o státních svátcích si pak musí svou práci naplánovat na 9. až 12. hodinu.

Lidé zde veřejnou vyhlášku přivítali a dodržují ji. „Zažila jsem tady i období, kdy v neděli v šest hodin ráno jely sekačky," řekla jedna z obyvatelek obce.

„Po celém týdnu si chce člověk alespoň v neděli užít klid. Lidé tady s tím převážně problém nemají." Několikrát se sice na úřední desce objevila výzva k dodržování této vyhlášky, šlo ale jen o ojedinělé případy.

Autor: Petr Toman, Roman Cichocki, Jana Bežáková, Václava Simeonová

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 24 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240389 - odborný rada v oddělení nepřímých daní. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 35600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - přípravu rozhodnutí fin. úřadu v případech, kdy fin. úřad vystupuje v daň.řízení jako orgán 1.stupně,, - vyřizování opravných a dozorčích prostředků v působnosti fin. úřadu,, - zpracování stanovisek pro OFŘ v odvol. řízení, , - zpracování stanovisek a odpovědí k metod. dotazům územ.pracovišť, daň. subjektů, jiných orgánů stát.správy,, - analýzu vývoje výnosu daní, příčin daň. úniků, hodnocení činnosti územ. pracovišť,, - koordinaci daň.politiky na úseku daní, poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění anebo správních činností souvisejících s jejich správou v rozsahu svěřené působnosti dle jednotlivých druhů daní s reg. působností., Posuzovány budou žádosti podané do 10.7.2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo do datové schránky ID q9in2ev., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240389 odborný rada v oddělení nepřímých daní“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, Krymská, č.p. 2011, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martin Benc, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních MANIPULAČNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍK, Kontakt: pí Lokajíčková Martina, tel.: 352511123, 352511100 (7:00 - 15:00), e-mail: luzicka@bohemia-lazne.cz, - vykonávání práce na stanoveném pracovišti s použitím náčiní, strojů a dezinfekčních prostředků s celkovou fyzickou zátěží, - práce s komunálním, recyklovatelným a zdravotnickým spalitelným odpadem, - vhodné spíše pro muže, Pracovní doba: 6:00 - 18:00 (krátký, dlouhý týden), Nabízíme 5 týdnů dovolené, podnikové stravování.. Pracoviště: Bohemia - lázně a. s. - oo1, Sadová, č.p. 800, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Martina Lokajíčková, +420 352 511 123,352 511 100.

Obchod - Obchod Pokladní 17 500 Kč

Pokladníci v prodejnách Pokladní - prodavačka/prodavač. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Hledáme zaměstnance pro nově otevřenou pobočku v Karlových Varech., Požadujeme: vyučen,čistý TR, ochotu, trpělivost, spolehlivost. Pracoviště: Jip východočeská a.s. - 001, Dolní Kamenná, č.p. 1016, 360 05 Karlovy Vary 5. Informace: Petra Novotná, +420 606 089 252.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 16 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) MASÉR/KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MASÉR/KA, Kontakt: pí Rotari Světlana, tel.: +420 353 363 134, e-mail: svetlana.rotari@royalregent.cz, Hotel v centru KV přijme maséra/masérku se znalostí ruského a anglického jazyka na komunikativní úrovni., Požadujeme: odborné vzdělání a praxi v oboru, znalost širšího spektra, masáží (masérský kurz). Příjemný vzhled a vystupování podmínkou., Nabízíme práci v příjemném kolektivu se zajímavými benefity - stravování zdarma, příspěvek na dovolenou, příspěvek na kulturní akce a další., Garantovaný mzdový růst v závislosti na pracovním nasazení.. Pracoviště: Inter spa service s.r.o. - hotel st. joseph royal regent - 001, Zahradní, č.p. 2125, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Světlana Rotari, +420 353 363 134.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Majitel rekreačního areálu Jindřích Flégr ze Stříbrné ukazuje na vodní nádrž, do které nyní neproudí voda a z druhé strany jen odtéká. Sám by se chtěl o nádrž a okolí postarat. Nájemné mu ale přišlo vysoké.

Kvůli sporům mizí z rybníka voda

Ilustrační foto.

Cizinec obral stát na daních

Opravují poničený autobusový záliv. Mají ale zpoždění

Cheb – V těchto dnech finišuje výstavba nového autobusového zálivu v Májové ulici. Ten byl totiž ve špatném technickém stavu a dlažba byla na mnoha místech sesunutá.

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OTÁZKA PRO: Josefa Železného, starostu města Ostrov

Prostranství před vstupem do Základní a mateřské školy J. V. Myslbeka má být upraveno. Kdy se s touto akcí počítá a na kolik peněz přijde?

Srazili se cyklisté, hledají se svědci

Karlovy Vary – Dopravní policisté hledají svědky nehody, při níž se srazili dva cyklisté, muž a žena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT