Vlajka pro Tibet, kterou radnice a magistráty vyvěšují v rámci mezinárodní kampaně vždy 10. března na výročí Tibetského národního povstánía snaží se tak poukázat na porušování lidských práv, letos nad karlovarským magistrátem nezavlaje.

V pětičlenné radě města pro toto symbolické gesto hlasovala pouze primátorka Andrea Pfeffer Ferklová a náměstek Tomáš Trtek (oba ANO). Zbylí radní se zdrželi. Podle radního Josefa Kopfsteina (Karlovaráci) jde o politikum. Podle radního Martina Duška (ANO) není třeba se vymezovat vůči jednomu státu. „Je to věc každého z nás a já to tak vnímám a cítím,“ uvedl.

Opozice je z rozhodnutí zklamaná. „Vyvěšování tibetské vlajky vnímám nejen jako připomenutí tibetského povstání, ale zejména jako boj všech národů za suverénní stát. Nejraději bych vedle vlajky Tibetu vyvěšoval i vlajku Kurdistánu. Tento symbolický krok vnímám letos ještě silněji, neboť se prokázal zvýšený útlak čínské vlády vůči dalším náboženským a národnostním menšinám, které na území Číny žijí. Je smutné, když radní, kteří loni vyvěšení vlajky podpořili, letos odvahu nenašli. Zřejmě chytili nějaký čínský virus,“ uvedl předseda zastupitelského klubu Pirátů Jindřich Čermák.

NA POPELEČNÍ MŠI v rybářském kostele udělil farář Romuald Štěpán Rob věřícím na čelo takzvaný popelec, kterým si mají uvědomit trvalé hodnoty.
FOTO, VIDEO: Čtyřicetidenní půst začal Popeleční středou

Také KOA je překvapena a mrzí ji, že se město k této iniciativě letos nepřipojí. „Z každých dalších kroků vedení města je mi čím dál větší smutno. Vyvěšení vlajky pro Tibet je pro mě symbolickým vyjádřením nesouhlasu s anexí cizího území, samozřejmě původně Číny v Tibetu, ale i v širším kontextu s jakoukoliv okupací a agresí jednoho státu vůči druhému. To, že se Karlovy Vary kontinuálně hlásily k této symbolice a připomenutí, jsem bral jako projev svébytného města a jeho hlášení se k myšlenkám svobody,“ uvedl za KOA zastupitel Petr Kulhánek. Dodal, že paní primátorka může reputaci v tomto případě napravit. „K vyvěšení vlajky nepotřebuje usnesení rady, stačí, aby vydala sama pokyn, stejně jako jsem to udělal v letech 2017 a 2018,“ řekl.

Vlajka pro Tibet nezavlaje nad karlovarským magistrátem podruhé. I v roce 2016 její vyvěšení radní bojkotovali a po 22 letech ji vyvěsit odmítli. Usnesení se ale tehdy nepodřídil tehdejší primátor Petr Kulhánek (KOA) a také náměstek Jiří Klsák (KOA). Oba vlajku pak spustili z oken svých kanceláří na magistrátu.

Ilustrační foto.
Kraj očekává sněhové přívaly