Že komunální i krajští politici rádi cestují, to je všeobecně známé. A že se částkami, které pak účtují magistrátu nebo krajskému úřadu, příliš nechlubí, to také. Za doslova skandální ale považuje cestovné karlovarského radního Josefa Malého (TOP09) zastupitel a bývalý náměstek Jiří Kotek (ALTERNATIVA). Radní Josef Malý totiž městu naúčtoval téměř 130 tisíc.

Kotek si nechal předložit jeho cestovní náhrady za rok a byl poněkud v šoku. „Vždyť radním v Karlových Varech je teprve rok. Vysoké úředníky nadhání od Českých Budějovic přes Mladou Boleslav až v Ostravě, v Bechyni i Praze,“ žasne Kotek.

Primátor Petr Kulhánek (KOA) se za Malého rezolutně postavil. „Vyslání na tyto cesty byla schvalována mnou a zpravidla šlo o řešení dané aktuální problematiky ve vazbě na státní instituce, tedy o platební rozkazy, statut města, změnu legislativy ve vztahu k reklamám, k osobním údajům, UNESCO, obligace a podobně. Řešením některých oblastí byl Josef Malý také přímo pověřen radou města. Po každé z těchto cest jsem vždy obdržel zevrubnou ústní informaci o průběhu, případně výsledku jednání. Nutno podotknout, že jednání Josefa Malého s těmito institucemi mají reálné výsledky, ať už je to přímá úspora finančních prostředků města, nebo posun v prosazování návrhů v zájmu města,“ zdůraznil primátor.

Podle Jana Kopála, mluvčího magistrátu, si Malý účtoval pouze cestovné osobním autem. „Žádné jiné náhrady nepožadoval, byť by mu příslušely. I kdyby své cesty absolvoval služebním vozidlem, byly by náklady na ně včetně spotřeby a amortizace vozidla víceméně stejné,“ zdůraznil mluvčí.

Podle Kotka ale primátor tímto komentářem nahradil jím požadované uvedení zejména účelu a obsahu zpráv z jednání. „Jsem zvědav, zdali vyplavou ještě jiné náhrady cestovného z dalších institucí, které nebudou kolidovat s jeho úspěšným podnikáním. V každém případě přispěli oba funkcionáři k rozvoji „CK 5. patro s.r.o.“ o další služby,“ trvá Kotek na svém.

Ke kritice Malého cestovních dokladů se přidali i členové hnutí O co jim jde. „Nemám tušení, kam, proč a jak často vysílá primátor Pepu Malého, natož aby nás následně informovali o výsledcích těchto cest. Bohužel, protože podle zjištěných extrémně vysokých cestovních nákladů se jedná o čilou aktivitu, o které vědí zřejmě jen oni dva,“ uvedl Otmar Homolka.

Doplnil, že fakt, že Josef Malý účtoval kraji na cesťácích více než všech ostatních 44 zastupitelů dohromady, je více než výmluvný. „Osobně jsem byl „pracovně“ pro město v Praze či Ústí nad Labem a vůbec mě nenapadlo si účtovat nějaké náklady. Asi mi chybí ten profesionální přístup ke správě veřejných věcí.“

Josef Malý kritiku ostře odmítá, považuje ji za systematický útok na svou osobu a za novodobé estébáctví.

„Mám na starosti vnější vztahy, a to dělám. Řešil jsem kauzu Edwarda Fagana a dokázal jsem, že město s požadovanými deseti miliardami nemá nyní nic společného. Věc si převzalo Ministerstvo financí. Ku prospěchu města také dopadla osm let stará kauza bytů ve Staré Roli za 300 milionů a další případy. Město rozhodně neprodělalo, naopak. Ke všem cestám jsem vždy měl zmocnění rady města, nic jsem neporušil a navíc tuto práci dělám zadarmo. Můj plat je 4 300 korun měsíčně za práci radního. Žádného zločinu jsem se nedopustil. Jsou to osobní útoky, které mě mají donutit k poslušnosti,“ zdůraznil Josef Malý. Ten jako krajský zastupitel naúčtoval kraji za služební cesty za rok 2009 56 tisíc korun. „Náhrady jsem vyčíslil a kraji zpět vrátil. Nestojí mi to za to,“ dodal radní Josef Malý.

Cestovné na kraji? Radní Malý vrací 360 tisíc korun. Darem

Karlovarský radní a krajský zastupitel Josef Malý (TOP09) čerpal cestovné i z rozpočtu Karlovarského kraje. Za rok 2009 projezdil podle informací mluvčí Jany Pavlíkové 56 tisíc korun, za pět let to podle Jiřího Kotka činilo osm set tisíc korun. „Pan Malý, politický lobbista, který o sobě říká, že je důležité umět otevírat ty správné dveře, za nimi jezdí patrně po celé republice,“ konstatoval Kotek.

Už ale v době, kdy se Kotek začal o jeho cestovní náhrady zajímat, se Malý řádně naštval. „Hází mi klacky pod nohy. Proto jsem cestovné vyčíslil a vrátil kraji,“ zdůraznil.

To potvrdil i ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje Roman Rokůsek. „Josef Malý mi předal dopis, v němž nám vrací 360 tisíc korun. Darem. Nevím, zda jsou tyto peníze už na účtu, čekám, až mi to sdělí ekonomové,“ uvedl.

Podle Rokůska, který neví, proč se Malý takto rozhodl, jde o cestovně za rok 2009 až 2010. Jeho dar ale ještě musí schválit rada kraje.
„Cestovné mu bylo vyplaceno v souladu se zákonem. Služební cestu je nutné proplatit a dotyčný se toho nesmí vzdát,“ uvedl ředitel.
Přesto tyto výdaje šetří policie. Interní audit, který si nechal kraj vypracovat, podle Rokůska ale dvakrát prokázal, že je vše v pořádku.