Ralf Ducamp pochází z Německa, ale nyní již tři roky žije v Dobré Vodě u Toužimi. V této vesnici žije asi stovka obyvatel, z nichž asi 85 je členů místní romské komunity. Organizace Český západ, která pana Ducampa na ocenění nominovala, pomáhá lidem z této i dalších sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku řešit jejich tíživé životní situace hlavně v oblasti zaměstnání, vzdělání, bydlení a kontaktu s majoritou.

„V Dobré Vodě navíc zapojuje místní obyvatele do obnovy veřejných prostranství při dobrovolných sobotních brigádách,“ uvedla Eva Haunerová, mluvčí sdružení.

Ralf Ducamp před odchodem na penzi pracoval v Německu jako kriminalista. Od roku 2009 spolupracuje nezištně s občanským sdružením Český západ hlavně v aktivitách týkajících se obnovy a rozvoje Dobré Vody a jejího okolí. Za tři roky odpracoval již desítky dobrovolných hodin. „Při brigádách, které se v obci každoročně konají, i jejich plánování dodává potřebné know-how, zkušenosti, pečlivost, řemeslnou zručnost, ochotu i nadšení. Často sám přichází s nápady, co v obci vylepšit a jak. V roce 2009 se velkou měrou zapojil do výstavby dřevěného altánu sloužícího k odpočinku místních i návštěvníků obce. Z jeho popudu vznikla v roce 2010 v okolí Dobré Vody naučná stezka Naši ptáci, na jejíž samotné realizaci se i velmi aktivně podílel. Ve stejném roce byl i jedním z těch, kteří vedli práci při stavbě dřevěného rumpálu nad obecní studnou. Ve svém volném čase navíc k odpočinku u studny navrhl a vyrobil vyřezávané lavičky. Přestože ovládá jen základy českého jazyka a mluví hlavně německy a anglicky, je schopen se při brigádách s místními domluvit, vysvětlit jim a naučit je i složitější postupy. S místními Romy spolupracuje trpělivě a bez předsudků,“ doplnila k zísání ocenění Eva Haunerová.

Křesadlo je symbolickou cenou pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Záštitu nad letošním předáváním cen převzal náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák a karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Držitele cen vybrala devítičlenná porota z celkem 24 nominací. Organizátorem akce je Dobrovolnické centrum Vlaštovka při Mateřském centru Karlovy Vary.