Karlovarské Vřídlo přestane každý rok na dva týdny tryskat, stejně tomu bude i letos, jelikož nutná provozní odstávka začíná už příští týden v pondělí. Kromě této odstávky naplánoval ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka i řadu dalších významných rekonstrukcí, které vyjdou na několik milionů korun.

V letošním roce by tak měla začít například revitalizace Tržní kolonády nebo druhá etapa rozšíření exkurzní trasy Podzemí Vřídla.

„Dali jsme dohromady seznam deseti akcí, které je potřeba v nejbližších měsících zrealizovat. Úplně tou nejdůležitější je vyřešení téměř havarijního stavu všech podlaží haly Fontány Vřídelní kolonády, který nastal v důsledku agresivního působení termominerální vody a absence odvodnění podlah v tomto prostoru. Předpokládáme, že v letošním roce bude potřeba na vyřešení tohoto problému zhruba 700 tisíc korun. V příštím roce ale budeme potřebovat na další etapu přibližně šest milionů korun. Tento problém by měl být kompletně vyřešen do roku 2014,“ uvedl ředitel Milan Trnka.

Podle jeho slov je Vřídelní kolonáda stavbou, u které nebyly všude dodrženy projekty a nachází se v silně exponovaném místě z mnoha hledisek, jedním z nich je i nutnost čelit agresivní termominerální vodě. Letos začne také příprava nového jímání Vřídla v prostoru Bílého Lva. „Stávající šikmé jímací vrty z 80. let byly koncipovány jako průzkumné a je třeba v předstihu vytvořit projekt nových kolmých vrtů a ten posléze také realizovat, dokud současné vrty fungují,“ dodal. Realizace celého projektu by měla vyjít přibližně na pět milionů korun.

V příštím roce má také začít poslední etapa rekonstrukce Mlýnské kolonády či revitalizace Vřídelní kolonády. „Letos má podle strategie rozvoje kolonády začít také revitalizace Tržní kolonády, která vyjde podle odhadů přibližně na 3,5 milionů korun. Chtěli bychom pokračovat i v rozšíření exkurzní trasy Podzemí Vřídla. Tady bychom ale chtěli využít některý dotační titul, jelikož celkové náklady na tento projekt budou zhruba deset milionů korun,“ pokračoval Milan Trnka. Podle něj by se rozšířila dosavadní exkurzní trasa i do prostor tak zvaného nového suterénu a vznikla by nabídka další aktivity pro lázeňské hosty a návštěvníky Karlových Varů.

Podzemí Vřídla je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Karlových Varech. Ročně si ho prohlédne až deset tisíc návštěvníků. „Když k nám přijede návštěva, tak vždy jedeme do Karlových Varů, protože lázeňské město si chce každý prohlédnout. A Vřídlo je samozřejmě místo, které stále láká a navíc má léčivé účinky. Je dobře, že se do rozvoje investuje,“ uvedla Petra Čermáková z Bečova.