Generálka státních maturit včera začala. Zapojilo se do ní téměř 96 tisíc studentů z celé České republiky a tři čtvrtiny z nich si zvolilo testy nižší obtížností. Tento test má hlavně prověřit organizaci maturit, tedy distribuci zapečetěných souborů otázek a samozřejmě vyhodnocení prací studentů. Maturitu nanečisto provází také velmi přísné podmínky, což potvrzují i ředitelé škol z Karlovarského kraje.

„Během zkoušky nesmí nikdo vejít do místnosti, ani ji opustit,“ uvedl na adresu státních maturit a její přísnosti ředitel Střední zdravotnické školy Cheb Zdeněk Hrkal. „Děti nesmí odejít ani na toaletu, těch 90 minut musí zvládnout. Koneckonců, už nejsou malí,“ doplnila vyučující Jaroslava Rambousková. I tato škola se včera zapojila do generálky státní maturity a na programu byla písemná práce z českého jazyka. Přísná pravidla provázela již samotné otevírání zásilky s materiály. Sešli se tu všichni kantoři, kteří vedli písemné maturity, aby si od ředitele vzali zadání prací, obálky na prezenční listinu a obálky na výsledky testů.

Samotné přípravy na maturitní zkoušky nanečisto nebyly jednoduché ani na Gymnáziu v Sokolově. „Organizačně je generálka na státní maturitu docela náročná. Ve třídě může být maximálně 17 studentů. Museli jsme proto třídy rozdělit na devět skupin. To znamená také devět zadavatelů z řad pedagogů, jeden školní komisař a chybět nebude ani ředitel gymnázia,“ řekla komisařka Jana Michaliková. Jak dále dodala, za celý den budou pouze dvě krátké přestávky a studenti dnes skončí v 15 hodin. Celkově pak skončí studenti generálku na státní maturitu ve čtvrtek v 16 hodin, testem z ruského jazyka. Je to vidět z plánu který má komisařka připravený. „Vyšší úroveň zkoušky trvá 90 min a některé vysoké školy k tomu mohou přihlédnout. Studenti by poté nemuseli dělat přijímací zkoušku,“ dodala Michaliková. Nižší úroveň je pak o půl hodiny kratší. Zajímavé jsou i striktní podmínky při této zkoušce.

„Kdo během testu odejde ze třídy třeba jen z důvodu potřeby na toaletu, nesmí se již vrátit. Ostatní studenti by totiž mohli podat stížnost, že je jejich spolužák či spolužačka rušili během zkoušky,“ konstatoval ředitel Jiří Widž.

Maturity se od pondělí konají také na Gymnáziu v Ostrově, kde si podle slov ředitele zvolila většina studentů obtížnější testy. „Zatím je vše bez komplikací a dle harmonogramu. Včera ráno se dělaly zkoušky z českého jazyka a odpoledne z jazyka anglického,“ uvedl Milan Martinek, ředitel gymnázia. Také jemu se nelíbí přísné podmínky při zkoušce. „Může se stát, že si student bude muset odskočit na toaletu, ovšem pak již nemůže pokračovat v testu. K tomu budeme určitě dávat připomínku, protože si myslím, že je to slabé místo předpisů,“ dodal ředitel školy.

Celostátní zkouška státních maturit vyjde zhruba na 120 milionů korun a je financována převážně z evropských fondů.

„Raději bych dělal klasickou maturitu, protože si myslím, že ta státní je těžší. Doufám, že to na jaře zvládnu a budu mít klid,“ řekl student ostrovského gymnázia. (šma, roc, kop)