Společnost Eurovia v těchto dnech dokončila část rekonstrukce karlovarského stadionu AC Start. Tím zde ovšem práce nekončí. Areál se tak po zásadní přestavbě má slavnostně sportovcům otevřít až v půlce června příštího roku. Jak už Deník před časem navíc informoval, rekonstrukce se neobešla bez problémů, protože když se odkryl tartan, přišlo se na to, že stavební práce, které částečně financovalo město před několika lety, vůbec nebyly provedeny. Vedení města tak uvažuje o žalobě.

„Zhotovitel dokončil stavební práce, veškerý asfalt je hotový. Na jaře, až to umožní klimatické podmínky, budeme pokládat tartan, dokončí se doskočiště a sportovní prvky a zasadí se tráva,“ informoval náměstek primátorky Miroslav Vaněk (Karlovaráci).

Aby město ušetřilo na obhospodařování nového trávníku, chystá na AC Startu jednu zásadní novinku. Tou jsou totiž nádrže napájené podzemní vodou. „U Hájenky, která stojí nad AC Startem, jsme provedli hloubkový vrt. Z něho protáhneme zdroj vody až ke sportovnímu areálu, kde za věží AC Startu postavíme dvě nádrže, každá bude mít kapacitu šestatřicet kubíků. Voda z tohoto zdroje bude zavlažovat nejen plochu u AC Startu a KV Areny, ale také u tenisových a volejbalových kurtů, na tuto vodovodní přípojku tak budou napojena všechna sportoviště v Tuhnicích. Díky tomu se nám podaří ušetřit velké peníze za pitnou vodu,“ vysvětlil Vaněk.

Tato akce má být hotova do konce roku, stejně tak se má stihnout i odstranění zmiňované věže. „Máme na to už vydaný demoliční výměr,“ doplnil náměstek Vaněk.

Jak dodal, právní oddělení magistrátu nyní zpracovává podklady, které se zabývají rekonstrukcí v roce 2004. V té době vlastnil stadion spolek AC Start Karlovy Vary, jemuž předsedal Vít Hořejš, tehdejší karlovarský radní. I když město Karlovy Vary nemělo majetkoprávně se sportovním areálem nic společného, přesto spolku poskytlo dotaci ve výši 16,3 milionu korun na rekonstrukci. „Nikdo z města ale nezkontroloval, zda peníze byly na tuto akci skutečně použity. Rekonstrukce nebyla ani řádně zkolaudována. Zjistili jsme, že nebyl ani projekt provedení. Když firma, která má nyní modernizaci stadionu na starosti, odstranila povrch, přišlo se teprve na to, že některé práce vůbec neproběhly. Chybí celé podloží, nebyla udělána drenáž, nebyly vybudovány odtokové šachty. Roura, která byla kvůli odvodnění, nikam nepokračuje a voda tak nemohla odtékat. Je s podivem, že za těchto podmínek tam atleti mohli vůbec trénovat, protože nebylo zajištěno, že dráha nebude podmáčená,“ uvedl letos v červnu náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO). Právě kvůli nečekanému kostlivci pod tartanem se zakázka dostala do skluzu a navíc se i prodražila.

„Právní oddělení komunikuje se správcem konkurzní podstaty. Nevylučuji, že to skončí podáním žaloby,“ uzavřel nyní náměstek Vaněk.