Kostel sv. Václava v Radošově získala obec Kyselka do svého vlastnictví na podzim roku 2015 s tím, že chátrající památku zachrání. Mezi prováděním oprav vnějších omítek a odstraňováním jejich nesoudržných vrstev došla řada také na samotnou konstrukci věže. „Práce na opravách střechy začaly letos v létě. A to postupnou demontáží krytiny věže a rozebráním tesařských konstrukcí, kdy jsme zjistili, že většina trámů je v havarijním stavu. Museli jsme je proto vyměnit a nyní se ve střeše nachází jen čtyři původní," uvedl starosta Kyselky Aleš Labík.

Ozvěny minulosti

Zajímavostí je, že během těchto prací byly v makovici nalezeny vzkazy z roku 1969, tedy z doby posledních oprav památky. „Jeden ze vzkazů byl od klempíře a druhý od faráře. V textu si stěžovali na tehdejší nelehkou dobu, a to jak pro lidi, tak pro památky. Nyní tak bude věž ukrývat kopie těchto dokumentů spolu s naším současným vzkazem budoucím pokolením," dodal starosta s tím, že další generace tu tedy naleznou i například Kyselecký zpravodaj či drobné mince.

Práce na opravě střechy kostelní věže vyšly asi na 600 tisíc korun s finanční podporou Karlovarského kraje, který poskytl 150 tisíc korun, a Ministerstva kultury. To dalo obci 350 tisíc korun a zbytek byl hrazen z vlastního rozpočtu.

Co dál?

„V příštím roce bychom chtěli zjara pokračovat v opravě fasády, výměně vitráží a žaluziových oken a plánujeme také uvést do chodu kostelní hodiny, včetně zrestaurovaného ciferníku. Dále budeme žádat o dotaci Ministerstvo kultury na opravu lodi," dodal Labík.

Neutuchající život

I když byl radošovský ´Václav´ dlouho ve špatném stavu, svou roli v životě místních nepřestal hrát nikdy. Jeho zevnějšek utrpěl, ale interiéry byly a jsou stále dostačující.

Konají se tu pravidelné bohoslužby i vánoční mše, pořádána tu byla Noc kostelů a v úterý 27. prosince se můžete od 18:00 podívat na původní varhany i oltáře během koncertu loketských Roháčů.