Sloup Nejsvětější Trojice ve Žluticích nechalo vedení města opravit. Památce se tak už několik měsíců věnují restaurátoři, kteří dokončili první etapu náročných rekonstrukcí. Další práce budou pokračovat v příštím roce, kdy by měl být sloup také kompletně opraven.

„Restaurování se ujali pracovníci ateliéru Václava Štochla. Ti sejmuli a odvezli některé části do dílny, očistili ze sloupu vodou lišejník a nečistoty, pracovali na částečném odstranění cementových krust a začali práce na plastickém retušování a domodelování. Práce byly zaměřeny na horní dvě třetiny sloupu,” konstatoval starosta Žlutic Václav Slavík. Další práce budou podle jeho slov pokračovat na jaře příštího roku. „Letos jsou práce již zastaveny a bude pokračováno na jař. Všechny práce se samozřejmě dějí za přísného dohledu památkářů,” dodal starosta.

Podle restaurátora Václava Štochla zatím nenastaly žádné komplikace. „Opravovali jsme hlavní část, tedy samotný sloup. Na jaře budeme rekonstruovat základnu, takže například podlahu či vrátka. Zatím nám práci nic nezkomplikovalo, akorát některé detaily bylo náročnější opravit. Nejvíc zabrat nám dala socha svatého Vojtěcha, kde jsme museli opravit polovinu hlavy včetně obličeje, nosu i očí,” uvedl Václav Štochl. „Přes zimu budeme pracovat v ateliéru na erbech, které na jaře nainstalujeme na sloup Nejsvětější trojice. Až to teploty dovolí, tak začneme opět pracovat přímo na sloupu. Počítáme, že sloup bude kompletně opraven do června,” dodal.

Podle jeho slov se rozsahem prací se jedná o těžší průměr. Složitější na opravu jsou především plastické rekonstrukce chybějících částí.