Na pietní akt přijela vnučka jednoho ze zajatce, kterým byl major Konstantin Melnik, jenž byl během války nasazen v chodovské porcelánce. „Majora Melnika zastřelili pro výstrahu poté, co odmítl pokračovat v práci, dokud se nezlepší podmínky jeho vojáků,“ popsal událost z roku 1943 městský historik Miloš Bělohlávek.

„Jeho hrob jsme viděli po sedmdesáti letech vůbec poprvé. Marně jsme po něm leta pátrali,“ uvedla na místě vnučka, která u památníku položila v pátek květinu a věnec.

„O hrobu neměla rodina ještě vloni ani tušení,“ doplnil historik.

Na konec války zavzpomínali představitelé města v pátek 5. května. Květiny se stuhou v národních barvách položili celkem na pěti místech, jež připomínají nejkrvavější konflikt v dějinách.

Akce, která tradičně začíná v Městském parku u Památníku obětem válek, se zúčastnili také zástupci armády, skautů, hasičů, městské i státní policie, Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších spolků.

V dílně zvonařky Leticie Vránové Dytrychové v Brodku u Přerova viděli zástupci Chodova voskové modely, které jsou podkladem pro výrobu vlastní formy na odlévání nových zvonů.
Nové zvony uvidí Chodovští poprvé už v červnu při Noci kostelů