VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhlasová řehole je jako droga

Hlas Zdeňka Trnky (na snímku) se poprvé ozval z rozhlasových přijímačů začátkem 90. let.

4.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ (stej)

Od té doby je nedílnou součástí zvukového obrazu nejen západočeského éteru. Patří muži, který se nedívá na hodinky vyměřující čas osobního volna, když je to v zájmu rádia a jeho posluchačů. Kvůli obětavému přístupu k práci ve studiu i v terénu má plné právo hovořit o rozhlasové profesi jako o řeholi. Jenomže i tu musí mít člověk rád, jinak by jí nemohl být oddán dlouhých patnáct let – jako redaktor a moderátor a dnes také ve funkci zástupce vedoucího karlovarské redakce Českého rozhlasu Plzeň.

Zkuste se ohlédnout za uplynulými patnácti roky a říci, co se vám vybaví, když si vzpomenete na své začátky. Musíme si uvědomit, že rozhlasová práce prošla v posledních osmnácti letech zásadní revolucí. Změnil se způsob vnímání rádia jako takového. Zvukový záznam a jeho přenos ovlivnily digitální technologie a internet. Svoji profesi se tehdy museli učit podnikatelé, politici, manažeři a samozřejmě i novináři. Odrazem doby byla i moje práce, která zejména v privátním médiu, kde jsem začínal, byla hodně obtížná. Zažívali jsme to, co lidé v jiných profesích – euforii z nové doby i rozladění, když majitel neměl na výplaty.

U této práce mne držela zejména setkání s opravdovými profesionály. Jedním z nich byl Karel Kyncl; setkání s touto legendou československého rozhlasového vysílání patří mezi ta, na něž se nezapomíná. Rozhlasové řemeslo člověku bezpochyby hodně dává, na druhou stranu si ale také ledacos vezme. Jaká je v tomto směru vaše bilance? Procenta bych si netroufal odhadovat. Rozhlasové řemeslo je droga. Se vším všudy, co k tomuto označení patří. Nabízí nové dimenze, poznatky, zkušenosti. Odměňuje setkáními s výjimečnými lidmi. Hrozí ale ztrátou soukromí a zanedbáním odpočinku. Mně dala žurnalistika vzdělání, k němuž mne nepustil komunistický režim.

Postarala se ale o definitivní ztrátu části mých iluzí. Máte za sebou zkušenost z práce v komerčním i veřejnoprávním rádiu. Jak by se podle vašeho názoru měl profilovat rozhlas veřejné služby, aby obstál v konkurenci privátních stanic a současně si zachoval svoji odlišnost? Asi neřeknu nic objevného, když připomenu, že média v regionech mají daleko složitější úlohu než redakce ve velkých městech. Mají horší servis i přísun informací. Novináři v regionech bojují se symptomem maloměst, kde každý každého zná, přičemž zachovat objektivitu je velice složité.

Nejen v regionech se s tímto fenoménem musí veřejnoprávní médium vypořádat lépe než privátní konkurence, kde nezávislost je hodně diskutabilním pojmem. V Karlových Varech působíte také jako moderátor akcí pořádaných milovníky motoristických veteránů. Odráží tato vaše aktivita hlubší vztah ke kráse strojů vyrobených našimi předky? Je to přesně tak, jak říkáte. Starý stroj, to je směsice vůní, dokonalého vzhledu, romantiky a nostalgie. Ať už se jedná o automobil a motorku, nebo třeba traktor.

Pokud se dostanu k historickému stroji, který se do našich časů dochoval v původním stavu, vždycky si to dokonale užívám. Mimochodem vlastním malou sbírku rozhlasových přijímačů, jež ledacos pamatují a ke starým autům a motorkám určitě patří. A víte, co je na veteránech nejlepší? To zapálení lidí, kteří je vlastní a dokážou o nich nadšeně mluvit celé hodiny. (stej)

4.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení