Problémy s nočními podniky ve středu Karlových Varů, a to v Jaltské a ulici Davida Bechera, neutichly, a tak se vedení města rozhodlo, že nakonec opravdu jejich provoz omezí speciální vyhláškou. Jak už Deník během léta informoval, radní měli s dotčenými provozovateli několik jednání, na nichž se dohodli, že se podnikatelé pokusí své návštěvníky zklidnit. Nejdřív byl termín do konce prázdnin, pak se posunul na polovinu září. Během posledních dní se situace vyhodnocovala a verdikt je jasný. "Jednali jsme o tom s městskými strážníky i Policií České republiky a na základě toho připravujeme vyhlášku, která provoz omezí," uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Vyhlášku by měli schvalovat zastupitelé na prosincovém jednání. "Zatím ale není rozhodnuto, od kolika hodin bude omezení platit," doplnila primátorka.

Ilustrační foto.
Nová vyhláška by podniky v Jaltské zavřela až po půlnoci

I když strážníci hodnotili poslední období v této části města jako klidnější, podle primátorky se situace v Jatské a ulici Davida Bechera, kde na velmi malé ploše funguje hned několik nočních klubů, horší a horší. "A navíc tam během posledního víkendu došlo k dalšímu incidentu," poznamenala primátorka.

Podle Marcela Vlasáka, velitele městské policie, v noci ze soboty na neděli v jednom podniku v Jaltské ulici dokonce jeden z návštěvníků vyhrožoval ostatním štamgastům, že je zabije. "Devětadvacetiletý muž tam vyhrožoval smrtí a fyzickou likvidací několika návštěvníkům. Muže odpovídajícímu popisu, označeného za agresora, chtěla hlídka ztotožnit. Ten však spolupracovat nechtěl, občanský průkaz nepředložil a na opakované výzvy nereagoval. Odhodlání nespolupracovat mu vydrželo do použití donucovacích prostředků za účelem předvedení ke zjištění totožnosti. Dotyčný se dopustil přestupku proti veřejnému pořádku tím, že neuposlechl výzvy úřední osoby a rovněž přestupku proti veřejnému soužití tím, že verbálně napadal návštěvníky klubu a vyhrožoval jim újmou na zdraví," vysvětlil velitel Vlasák.

Takto to v poslední době vypadá během pátečních a sobotních nocí v centru Karlových Varů.
Podívejte se: Policisté se strážníky monitorují noční Jaltskou ulici

Podnikatelé zatím o radikálním verdiktu informace nemají. "Slyším to poprvé. Radost z toho samozřejmě nemám. Poradím se s právníkem, co se s tím dá dělat," reagoval majitel jednoho z dotčených podniků František Volf, který bar pronajímá podnikateli Timmymu Nghuynovi. Nghuyn už v létě upozornil, že pokud město vyhlášku zavede, podá na něj žalobu. Domnívá se totiž, že je diskriminační, když omezuje provoz podniků jen v některé části města.

Podle vedení radnice ale vyhláška protiprávní není. "Máme vyjádření od ministerstva vnitra, že vyhláška diskriminační nebude. Nikdy bychom neudělali nic, co by bylo protiprávní. Kvůli podnikům jsou tam problémy. Lidé vycházejí ven a ruší obyvatele, kteří tam bydlí," komentovali záležitost v létě karlovarští radní.

Tabulku míst, kde se necítí lidi bezpečně, vede už několik let Sokolovská ulice.
Podívejte se na místa, kde se Karlovaráci cítí nejméně bezpečně

"My si stále myslíme, že není možné, aby v jedné části města mohly hospody fungovat celou noc a někde jen do půlnoci. Už dnes je jasné, že se problémy z této části Karlových Varů brzy přesunou někam jinam. Mladí se chtějí zkrátka bavit a chtějí se vzájemně namlouvat. A co jsem slyšel, tak se znovu třeba rozjel jeden podnik ve Staré Roli. Jen jen otázkou času, kdy přijdou stížnosti na jiné provozovny," uzavřel Volf s tím, který odmítá, aby za dodržování pořádku před podniky zodpovídala ochranka. "Ta přece nemůže nikoho venku umravňovat," dodal.