V Kyselce to v posledních letech vře. Jádrem sporu je záchrana chátrajících domů kdysi věhlasných lázní. Obec má teď nového starostu, Aleše Labíka, který si přeje, aby při obnově Kyselky všichni táhli za jeden provaz.
V křesle starosty jste už pár týdnů. Překvapilo vás něco, ať příjemně či nepříjemně?
Do funkce starosty jsem nastoupil ve druhé polovině května a mohu říci, že těch pár týdnů uběhlo opravdu velice rychle. Mé působení bylo odstartováno účastí na symbolickém zahájení lázeňské sezóny, kde jsem musel již druhý den své funkce veřejně vystoupit a komunikovat s médii, což bylo svým způsobem pro mne nové. Od té doby se snažím čerpat maximum potřebných informací, abychom mohli pokračovat v chodu a rozvoji obce. Příjemným překvapením je významná podpora zkušeného místostarosty i ochota bývalé starostky. Též spolupráce se zastupiteli je výborná. Osobně si myslím, že v zastupitelstvu jsou lidé, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor na určitou problematiku, a to vidím jako pozitivum k objektivnímu rozhodování při řešení záležitostí obce.
A když se ptáte na nepříjemná překvapení, tak si vlastně žádné nevybavuji. Snad jen, že trochu hůře spím, protože si neustále něco v duchu přemítám, ale to není vlastně překvapení, to se při těchto profesích dá předpokládat.
Jaké byly vaše první kroky v čele radnice, kam byste chtěl Kyselku dovést?
V první řadě zjišťuji aktuální stav a potřeby obce z hlediska nutné údržby objektů, zeleně, úklidu a podobně. Většina těchto činností samozřejmě normálně funguje, ale postupně mne napadá několik drobných úprav či jiných řešení, které bych rád aplikoval. Přál bych si, aby Kyselka byla na první pohled vnímána jako pohodová, upravená a čistá obec. Do Kyselky v poslední době směřuje mnoho návštěvníků, kteří se zajímají o problematiku záchrany bývalých lázní, a já bych byl velmi rád, kdyby tito návštěvníci pokračovali v procházkách i dále do obce, třeba až k jedinečnému Radošovskému mostu.
Čemu se teď podle vás musí v obci věnovat nejvyšší priorita?
Částečně jsem odpověděl v předchozí otázce, ale samozřejmě zde existují další konkrétní témata, kterými se musí obec intenzivně zabývat. Jedním z dlouhodobých cílů je najít řešení pro vybudování kanalizace v části Radošova za mostem. Dále je potřeba lépe vyřešit odpadové hospodářství v méně dostupných chatových a zahrádkářských oblastech. Opravit poničené části místních komunikací. V neposlední řadě je nutné pracovat na územním plánu, který může v budoucnu ovlivnit rozvoj obce. Rozpracovány jsou některé rozvojové projekty (sportoviště u základní školy).
A naopak, jaký problém v Kyselce snese drobný odklad?
Při mém nástupu do funkce jsem si uvědomil, že v budově obecního úřadu nedošlo již mnoho let k zásadnějším interiérovým změnám a rozhodně již neodpovídá současným standardům a zasloužil by si jistě nějakou investici. Na druhé straně si uvědomuji, že v obci je mnoho jiných, důležitějších investičních příležitostí.
Mohl byste uvést nejbližší a největší investiční akce, které chystáte?
Mezi nejbližší investiční akce patří vybudování univerzálního sportoviště v blízkosti základní a mateřské školy. Dále se chystáme dokončit opravu fasády a části střechy na budově kina v lázeňském parku. A v neposlední řadě chceme provést impregnační nátěr a údržbu střechy dřevěného Radošovského mostu.
Z čeho je budete platit?
Na vybudování univerzálního sportoviště jsme dostali částečnou dotaci a zbývající část budeme platit z prostředků obce. Co se týče ostatních akcí, tak zatím není jisté, zda se nám podaří získat nějaké finance z dotací, či v jaké míře budeme muset použít vlastní prostředky. Jistě se nebudeme bránit i případným sponzorským příspěvkům.
Pomůže vám nové rozpočtové určení daní?
Prozatím se k tomuto nemohu vyjádřit.
Dotkly se Kyselky potíže kolem pozastaveného ROPu, neočekáváte z něj nějaké dotace?
Obec nečerpala žádné prostředky z pozastaveného ROPu. Máme zpracované nebo vytipované některé projekty, pro které budeme hledat finanční prostředky. Například zateplení mateřské školy, rozšíření sportovního zázemí v Radošově na hřišti, chtěli bychom pomoci našim hasičům při modernizaci techniky.
Jaké jsou možnosti obce podílet se na záchraně lázní Kyselka?
Obec Kyselka je jedním ze zakládajících členů Obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka a členem v dozorčí radě této společnosti. Z toho je jasné, že obec podporuje obnovu památkově chráněných objektů bývalých lázní v Kyselce. S ohledem na finanční možnosti je podpora obce v současnosti spíše morální.
K nedávnému Velejuchu, symbolickému zahájení lázeňské sezóny, jste vydal prohlášení, kde společně se zastupiteli dáváte najevo, že se vám nelíbí konfrontační a útočný tón ASORKD vůči KMV, a.s. Jak byste si představoval spolupráci všech aktérů, kteří se o záchranu snaží?
V tomto prohlášení bylo zřejmé, že tento konfrontační a útočný postoj Asociace nám není opravdu příliš sympatický. Jak bylo psáno v prohlášení, Asociaci se rozhodně nedá upřít významný vliv na rozpohybování dění týkajícího se záchrany zchátralých objektů bývalých lázní Kyselka, ale současné projevy poněkud kontrastovaly s tím, co se v této době ve skutečnosti v bývalých lázních děje. A to, že se něco děje, nemůže žádný obyvatel ani návštěvník Kyselky přehlédnout.
Byl bych velmi rád, kdyby se tyto skupiny začaly více respektovat a zahleděly se spíše do budoucna a byly si navzájem užitečné. Dobrovolníci, kteří v těchto dnech běhají s pilou či motykou po areálu lázní a snaží se něco skutečně dělat, by byli jistě příjemně překvapeni, kdyby i členové Asociace přidali ruku k dílu.
Podpoříte i příští ročník Velejuchu, jestli ano, jakou částkou nebo jakou formou?
Naši spoluobčané i návštěvníci tuto akci vítají a rádi ji opět podpoříme za předpokladu, který jsme uváděli i v prohlášení, a to že organizátor uchopí akci ve více přátelském duchu. Jsem přesvědčen, že i občané si opět rádi užijí krásný, slavnostní den, který bude oslavou historie našich předků. Nakonec by si lidé mohli také odnést přiměřenou dávku optimismu v lepší budoucnost.
To je samozřejmě v režii organizátora a věřím, že obec tuto akci podpoří, stejně jako u předešlých ročníků, bezplatným poskytnutím prostor lázeňského parku a kina.
Martin Polák