Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozluka? KSČM se nemá za co stydět

Karlovarský kraj - Rozhovor Deníku s končící náměstkyní hejtmana Evou Valjentovou (KSČM) nejen na téma krize v krajské koalici

9.3.2015 3
SDÍLEJ:

Eva Valjentová (KSČM)Foto: Vladimír Meluzín

Až do včerejška zastávala Eva Valjentová (KSČM) nejen funkci náměstkyně, ale také zastupovala hejtmana Karlovarského kraje. A to vše s přehledem, nadhledem a jistou dávkou šarmu. Eva Valjentová je žena subtilní až křehká, úsporná ve výrazech, ale jako by z ní čišela klidná síla. Úsměv na tváři má často, což je u politiků poněkud nezvyklé.

Až jí humor krajští zastupitelé vyčetli. A to při vypjatém zasedání, kdy se pokoušeli zvolit hejtmana a radní. Což se nakonec zvrhlo v podávání rezignací od ČSSD. Eva Valjentová to vše ustála. My jsme se jí proto zeptali:

Myslíte si, že se scénář ČSSD utvořit krajskou koalici s opozicí a KSČM poslat do opozice může ještě změnit? Proč jste trvali na postu hejtmana, bylo to pro KSČM skutečně tak zásadní?

Prohlášení o nové koalici zaznělo veřejně, takže nepředpokládám, že by se něco změnilo. A pokud jde o místo hejtmana. My jsme dali nabídku na hejtmana proto, že jsme měli signály, že budou nominovat pana Pánika a že s tím bude problém. Stavěli jsme to tak, že jestli nemáte jiného kandidáta, tak jsme schopni převzít odpovědnost za hejtmanský post.

Ale pokud dodáte jiného kandidáta, budeme o něm jednat. V rámci koaliční dohody, kde byl stanoven i klouzavý mandát, jsme byli připraveni řešit pouze tento mandát a přerozdělení resortů. Prohození odpovědnosti například za zdravotnictví. O hejtmanovi se nemluvilo.

Proč byl pro KSČM Jakub Pánik jako hejtman nepřijatelný?

Jakub Pánik je člověk byznysu, je to lobbista, člověk, který se angažuje v těchto záležitostech. Signálem od veřejnosti včetně řady starostů, tedy nejen našich voličů, je, že takováto osoba na postu hejtmana vyvolá spoustu problémů a spekulací a kraji to neudělá dobrou službu. Může to poškodit důvěryhodnost úřadu.

Já jsem to panu Pánikovi vysvětlovala, že to není nic osobního, ale že on prostě takovou image má, že ji nevytvořili komunisté. Byli jsme připraveni s ním spolupracovat v rámci rady, protože jsme předpokládali, že se v rámci výměn v radě objeví, ale na pozici hejtmana pro nás byl nepřijatelný.

Jenomže ČSSD má jiný výklad. Tvrdí, že jste to byli vy, kteří rozbili koaliční smlouvu. A že vy jste si postavili hlavu a kádrovali jejich členy do vedení kraje. A když ČSSD přišla s návrhem, že chce odvolat náměstka Sloupa, tak jste to nepřipustili…

Ona má sociální demokracie pořád tendenci stavět to vše, jako že komunisti jsou ti, kteří porušovali nebo nerespektovali koaliční smlouvu. A to tím, že jsme jim chtěli kádrovat kandidáta na hejtmana. My jsme to obhajovali tím, že jsme nechtěli kádrovat členy rady, ale že osoba hejtmana je velmi důležitá a máme právo do její volby mluvit. Oni to pak postavili do pozice, že když vy, tak také my.

To byla otázka pana Sloupa, který se stal pro ČSSD nepřijatelným. Přitom si myslíme, že se mu v poslední době jeho práce dařila. Choval se pragmaticky, hledal nějaká řešení ve složité oblasti školství. Myslím si, že přesvědčil i řadu ředitelů, že v jeho práci není žádná ideologie.

Školství jsme přitom od samého začátku práce v koalici odmítali a říkali, že bude problém. Ne, ČSSD chtěla, abychom ho měli my. A potíže by byly určitě, i kdyby ho měl v gesci někdo jiný než pan Sloup.

Navrhla tedy ČSSD jiné jméno na post hejtmana, když zjistila, že KSČM Jakuba Pánika na hejtmana nepodpoří? Vy jste pak přece odmítli i jejich návrh, aby statutárního zástupce hejtmana převzala právě ČSSD.

V dohadování kolem osoby hejtmana sociální demokracie řekla, dobře, my dáme jiné jméno než Pánika, ale nikdy to jiné jméno nezaznělo a pořád veřejně avizovali, že je pro ně kandidátem Pánik. A nám v rámci jednání říkali, že s jiným jménem přijdou. Ale že musí pan Sloup dobrovolně odejít z rady.

To byla podmínka, kterou si stále kladli. A pak to vyvrcholilo tím, že si řekli o další čas na vyjednávání s tím, že budeme hledat kompromis mezi Sloupem a jiným jménem hejtmana.

S tím, že se do doby dohody prohodí statutáři. Na mě to působilo, jako by naznačovali, potřebujeme mít pod kontrolou úřad a vám, komunistům, nevěříme.

Dopadlo to vše ale tak, že ČSSD dala přednost opozici, přestože ta jí dala identický návrh, který jste jí na utvoření koalice předložili vy. ČSSD bude mít v radě čtyři zástupce včetně hejtmana, zbylé strany se podělí o pět radních. A Jakub Pánik hejtmanem nebude. Byli jste připraveni couvnout ČSSD i v počtu radních?

My jsme řekli, že chceme rovnocenné partnerství, tedy že ten, kdo má hejtmana, bude mít i s ním čtyři lidi v radě a druhá strana bude mít pět lidí. Věděli jsme, že stojí o hejtmana, proto jsme na něm netrvali. Oni to neakceptovali a chtěli pět lidí včetně hejtmana. Přesto upřednostnila ČSSD jiný model, model bez KSČM. Kdyby to takhle nevyhrotili, možná s námi těch pět lidí mohli mít. Byli jsme na to připravení.

Ale když vypověděli koaliční smlouvu, tak jsem řekla, že začínáme znovu a s čistým stolem. ČSSD to ale prezentuje, jako že když s námi nechce nikdo jiný jít, tak máme být rádi za to, co nám nabízí. Ale to se mi nelíbí. Jestli mě chce někdo využívat, jen když mě potřebuje, a jinak jsem nepřítel… Nic nezískali. Mají čtyři lidi v radě a stejně musí dělat školství. A ještě si pustili opozici do rady. Nedohodu s námi prezentovali tak, že se jim nelíbilo naše personální složení rady. Jenomže k tomuto tématu jsme se vůbec nedostali.

Z kuloárů zaznívalo, že právě vy o post hejtmana velmi stojíte a že jste vůbec velmi ambiciózní. Skutečně jste měla takový cíl?

Já mám zdravý rozum, o post hejtmana jsem nikdy neusilovala a ČSSD to dobře věděla. Naopak jsem říkala, že kdyby mi toho hejtmana odkývali, tak se budu do voleb prát se spoustou vlčáků v radě a nebyly by to pro mě lehké časy. Mně vyhovovala práce náměstkyně a práce s financemi. Bavila mě práce konkrétní, už ne tolik ta politická.

Měla jsem kolem sebe dobrý kolektiv úředníků. A práce v koalici? Nebylo to tak zlé, na většině věcí jsme se dokázali dohodnout. Trochu jsme měli problém s nezvládnutím zdravotnictví. Mrzí mě, že to sklouzlo jen do politického boje o jména a místa. Vždyť ani nová koalice nechtěla Pánika akceptovat. Mohlo se v relativním klidu pokračovat nadále. Jak to chtějí dělat do budoucna, když se teď budou muset domlouvat se čtyřmi stranami v koalici?

Proč byl Pánik pro ČSSD tak cenný?

Nejsem naivní, abych si myslela, že řadu věcí neovlivňoval a neměl na ně vliv. Proto jsem říkala, že to tak bude i dál. Takže jsem nechápala, že za situace, kdy byl takříkajíc neskousnutelný, to sociální demokraté tak hrotili. Ze začátku se mi snažil vysvětlit, že do toho nechtěl jít a že ho straničtí kolegové přesvědčili. Měl snahu přesvědčit nás, že on je ideální kandidát.

Co Martin Havel, budoucí hejtman? Bude silnou osobností? Nebo jde jen o kosmetickou úpravu a Jakub Pánik bude ten, kdo vlastně bude za zády Martina Havla kraj řídit?

To nebudu komentovat, abych nebyla napadena, že jde o osobní útoky.

Co opozice? Dokážete si představit její spolupráci s ČSSD? A že bude bezproblémová?

Nechce se mi věřit, že by opozice nic nedělala. Zvláště když počínání řady z nich znám z dřívějška. Že by do řady věcí nešili. Zatím si novou spolupráci mezi ČSSD a jejich novými partnery nedovedu představit. To se ukáže časem. Nový model, že by měli být čtyři členové rady neuvolnění, je poněkud zvláštní. Budou mít co dělat.

Chybí koncepce zdravotnictví, nikdo nemá odvahu říct, jak v budoucnu dál ve školství … To jsou všechno velmi citlivé věci. Problémů bude hodně. Sociální demokracie se vlastně připravila o své alibi. Kdybychom s nimi byli dále v koalici, vždy mohli říct, že za to vše mohou ti špatní komunisté.

A to nyní nepůjde. Tím, co ČSSD udělala, tím podle mého názoru body nezíská. Spíše nabila pušky jiným potenciálním uchazečům o místa na kraji ve volbách v příštím roce.

KSČM po šesti letech ve vedení kraje skončí v opozici. Je to pro vás selhání?

Já jsem to nevyhodnotila jako prohru, můj osobní názor je, že se nemáme za co stydět. Za šest let jsme nic nedemokratickou formou neprosazovali. Možná v některých jiných stranách se chovají méně demokraticky než v KSČM. Snažím se ze všeho poučit a podle toho se chovat a jednat. Je mi líto, že odcházíme od rozdělané práce. Vždy jsem se snažila řešit věci racionálně. Na druhou stranu je to úleva. Do konce volebního období by to nebylo lehké. Kdyby koalice pokračovala, z mé strany by to už bylo velmi ostražité.

Ve vedení kraje jste už působila. Nyní odcházíte, kam se vracíte?

V minulém volebním období jsem byla čtyři roky radní kraje pro kulturu. Po volbách jsem už do rady nechtěla a nastoupila do zaměstnání.

Poté, co byl kolega a krajský zastupitel Jaroslav Borka zvolen do parlamentu, sama jsem mu nabídla, že ho vystřídám na postu náměstka hejtmana pro finance. Ve vedení kraje jsem byla rok. Nyní se vracím na Sokolovskou uhelnou a budu řadovým krajským zastupitelem.

Autor: Ivana Kalinová, Vladimír Meluzín

9.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Ilustrační foto

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení