Setkání s potomkem zvučného jména, které proslavilo náš region, mělo náboj. Rudoff Mattoni je respektovanou autoritou. Je dynamický, společensky, vědecky a kulturně angažovaný. Přesto, že rodina v Kyselce již nic nevlastní dokázal si udělat čas a přijal pozvání Asociace na záchranu kulturního dědictví a přiletěl do České republiky.

„K lázním Kyselka přistupuji nestranně, navštívil jsem je v roce 1991, kdy jsem zjišťoval situaci ohledně našeho majetku. Neuplatňuji žádné požadavky, byť se v naší rodině vždy tradovalo, že v posledních chvílích říkal Henri vše odkazuji rodině, to však zastavil již rok 1914 a následný prodej před druhou světovou válkou."

Na otázku prezidenta asociace, která se snaží o záchranu Kyselky, jestli je firma, která dnes vlastní značku zvučného jména Mattoni zodpovědná vůči značce a měla by chránit odkaz díla jeho předků odpověděl: „Žijeme v kapitalismu a ten respektuji, ne sice ve všem, ale respektuji. Někdo koupil celou firmu i se jménem, osobně jsem si jméno nijak nechránil, ale myslím, že existuje odpovědnost s velkým morálním rozměrem."

Ve svém příjemném projevu dokázal spojit problematiku neziskového sektoru u nás i v USA. „Práci asociace, která se snaží o záchranu neznám úplně do podrobna, ale to co jsem poznal, je zcela příkladné a práce je spojena s obrovskou etickou odpovědností. Práci asociace musím vztáhnout k práci neziskovek a asociací v USA, kdy neziskovky dokázaly udělal spoustu práce a myšlenka neziskovek poskytuje nový náhled na nejrůznější typy konání. Sám se v projektech angažuji a třeba v ochraně přírody byly projekty, kdy měl být jeden hektar půdy ochráněn za půl milionu dolarů a profesionálové z neziskovek to zvládli za deset tisíc dolarů. Ta otázka je, co se v systému děje s penězi, které jsou vlastně rezervou a kdo na nich vydělává. Pokud dnes existuje odborný materiál, který říká, že neziskový sektor může udělat zásadní zachranné práce za 70 milionů korun a zastaví tak chátrání objektů, tak mu dávám za pravdu."

Pavel Ries z asociace, který zároveň podepsal darovací smlouvu, na základě které by asociace získala chátrající objekty od Karlovarského kraje, který by je mohl na základě platné legislativy získat do svého vlastnictí dodal: „Objekty je třeba začít zachraňovat okamžitě, na prvním místě je vůle, následuje odbornos, pak finance a nakonec debata jak přesně objekty využít. Objekty se dají po jejich stabilizaci zachraňovat postupně. Jsme si jisti, že dokážeme sehnat prostředky od sponzorů, ze sbírek a také od českých přátel ze zahraničí, kteří se ptají kolik a kam mají poslat financí."

V průběhu tiskové konference padl také dotaz zda se Rudolf Mattoni setká se zástupcem současného majitele Mattonky, usmál se a odpověděl „Yes, ano s tímto antagonistickým představitelem se dnes večer setkám, je přeci zainteresovanou stranou a já jsme to neviňátko, které se při jednání bude snažit zohlednit všechny možnosti. Z historie a zkušenosti vím, že je prakticky nemožné zachránit biologický systém, ale lázně Kyselka se zachránit dají, je to hlavně o tom, jestli jste dostatečně zapálení a máte i finance," shrnul téma lázní Kyselka Rudolf Mattoni.