Hejtman Karlovarského kraje a poslanec Parlamentu České republiky Josef Novotný (ČSSD) by proti Rusnokově vládě zřejmě až tak moc nenamítal, zatímco poslankyně Jana Suchá (bez politické příslušnosti, členka klubu LIDEM) je ostře proti a obává se prezidentské diktatury. Poslanec Jan Bureš (ODS) této vládě důvěru nedá v žádném případě a poslanec Rudolf Chlad (TOP 09) ji také nepodpoří. Sympatická je ale Pavlu Hojdovi, poslanci za KSČM. O důvěru bude kabinet Jiřího Rusnoka, který byl prezidentem Zemanem sestavením vlády pověřen, žádat Sněmovnu už zítra. Proč tedy budou poslanci zvolení do parlamentu voliči za Karlovarský kraj hlasovat tak, jak uvedli?

Sociální demokrat Josef Novotný uvedl, že nemá problém tuto vládu podpořit. „Nyní je s ministry úplně jiné jednání. Po jejich nástupu se například odblokovala oprava R6, kupředu se pohnulo jednání o Regionálním operačním fondu, a nejenom u nás v kraji. A to se navíc snad už definitivně vyřešilo," vysvětlil. Ještě před zítřejším jednáním o budoucnosti Rusnokovy vlády se ale sejde předsednictvo ČSSD. „Vyslechneme si argumenty a pak se dohodneme. Předpokládám, že budeme hlasovat jednotně a bude mezi námi panovat shoda," doplnil Josef Novotný. Ale podotkl, že podpora Rusnokovy vlády je nejschůdnější cestou k předčasným volbám. „Ty pro ČSSD byly vždy prioritou a to by k nim byla cesta," doplnil hejtman Josef Novotný. Ten do Prahy odjel už dnes a na zasedání parlamentu chybět nebude.

Hlasování bude osobně přítomen i další poslanec za Karlovarský kraj, Jan Bureš z ODS. Ovšem ten pro Rusnokovu vládu ruku nezvedne. „Podporu této vládě v žádném případě nedám. Podle mého názoru důvěru Sněmovny nezíská. Záležet ale bude na sociálních demokratech. Uvidíme, zda je to nerozloží," konstatoval Jan Bureš. Na dotaz, zda souhlasí s tím, že poslanec za ODS, který bude hlasovat pro úřednickou vládu, by měl být vyloučen z ODS, uvedl, že by měl složit poslanecký mandát a z ODS sám odejít. „Nebo být vyloučen, s takovými lidmi se nedá dělat parlamentní politika," doplnil. Jan Bureš se domnívá, že když tato vláda mandát k vládnutí nezíská, pak by se měla změnit ústava. Podle Bureše by prezident měl ještě druhou volbu na jmenování premiéra a tato vláda by musela zažádat Sněmovnu o důvěru do třiceti dnů. A pak by měl nastoupit předseda Sněmovny.

Poslankyně Jana Suchá se netají tím, že Rusnokovu vládu nepodpoří. „Budu pro to aktivně hlasovat. Nevadí mi program nově jmenovaných ministrů, ale také mě nezajímá. Vadí mi totiž princip, na jakém byla tato vláda jmenována. Prezident se zachoval nedemokraticky, téměř to připomíná diktaturu. „Chce to dělat po svém, bez ohledu na parlament. Kdyby pověřil sestavením vlády paní Němcovou nebo Bohuslava Sobotku, vždy by to bylo lepší než pověření Jiřího Rusnoka," míní poslankyně. Na dotaz, proč už není členkou strany LIDEM, uvedla, že vystoupila už v dubnu a že ji k tomu vedly vlastní důvody a v parlamentu je nyní sama za sebe. Ovšem v uskupení poslanců LIDEM.

Ani Rudolf Chlad, poslanec za TOP 09, premiéra Rusnoka a jeho vládu nepodpoří. „A nemíním na tom nic měnit. Mám výhrady k některým ministrům. Zcela souhlasím s naším předsedou Karlem Schwarzenbergem, že by to vše chtělo méně politiky a více rozumu. A ne vše zablokovat," vysvětlil Rudolf Chlad. V případě, že premiér Rusnok ve Sněmovně zítra pohoří, jsou podle poslance Chlada dvě možnosti. Buď se parlament rozpustí a budou předčasné volby, nebo prezident Zeman jmenuje dalšího premiéra. „Pokud by zvolil Miroslavu Němcovou, pak musíme umět pojmenovat argumenty. Proč tato vláda a co chceme. A s lidmi více diskutovat," vysvětlil Rudolf Chlad.

Naopak poslanec Pavel Hojda (KSČM) by Rusnokově vládě svůj hlas dal. „A to s ohledem na politickou situaci. Rusnok je pro mne přijatelný i kvůli současné ekonomické situaci. Ale podřídím se rozhodnutí klubu KSČM. Ten se sejde dnes odpoledne," uvedl.

Na dotaz, jak by KSČM rozhodla o poslanci za tuto stranu, pokud by hlasoval jinak, Pavel Hojda vysvětlil, že žádné vyloučení mu nehrozí. „Když chce někdo hlasovat jinak, pak požádá poslanecký klub, zdůvodní své rozhodnutí a může. Ovšem pokud to není v rozporu s naším programem. Jinak se musí podřídit rozhodnutí většiny. A to znamená, že pro je 24 poslanců ze 26," doplnil Pavel Hojda.