Rybaření, krásný sport, ale i výborná a výnosná letní brigáda. Takto uvažuje čím dál tím více lidí, a to nejen na největší vodní ploše ve správě rybářů na Karlovarsku, přehradě Březová.

„Takzvaní masaři vždy byli a vždy budou. Ale v poslední době nám přijde, jako kdyby se s nimi roztrhl pytel," řekl jeden z místních majitelů chatky a nemluvil jen za sebe. „Naše parta starších rybářů vidí tento problém stejně. Ryba už pomalu nemá šanci, kam utéct," dodal.

A jeho názor na tři hlavní skupiny rybářů? „Jsou tu mladí kluci, kteří si ryby hýčkají, vykrmují a poté, co je chytnou, vyfotí se s nimi, pustí je. Pak se fotkou chlubí v hospodě," komentoval.

„Pak je tady starší generace, které stačí třeba jen tři čtyři hodiny posedět u vody, aniž bychom něco chytli. A ryby si sem tam vezmeme pro rodinu či na večeři." Poslední skupina je podle něho mnohým trnem v oku.

„Jsou tu chlapi, kteří si v práci vezmou dovolenou, najedou sem a chytají a chytají. Pak ryby nahází do auta a jedou úlovek prodat," řekl smutně. Jeho slova potvrdil fakt, že během rozhovoru prošel kolem rybář, který ani netajil svůj záměr. „Letos už mám 55 kilo ryb. Potřebuji nachytat co nejvíc, abych si zaplatil novou elektriku v baráku," prohlašoval.

S tím však podle slov předsedy rybářského svazu Karlovy Vary Michala Blahůška jde dělat jen málo.

„Rybářský řád mluví jasně. Za jeden den může rybář vylovit maximálně sedm kilogramů ryb. A ty jsou navíc jasně dané a jejich počty taktéž," konstatoval.

Blahůšek také potvrdil, že už slyšel o tom, že si lidé chtějí na povolenku vydělat. „Se vším všudy vás povolenka vyjde na 2 200 korun a opravdu jsem slyšel, že to někteří rybáři berou tak, že chtějí ty peníze vrátit zpět svými prodanými úlovky," dodal předseda s tím, že prodej ryb je v rozporu s Rybářským řádem.

V první linii proti tomu by měla stát Rybářská stráž. „Jsou to dobrovolníci, kteří to dělají ve svém volném čase. Chceme po nich minimálně pět kontrol za měsíc. Často kontrolují ve skupinách v nočních hodinách, a proto je tolik lidé asi nevidí," komentoval situaci Blahůšek. Rybáři totiž podle předpisů nesmí lovit od půlnoci do čtvrté ranní hodiny.

Podle starousedlíků dnes pomáhá masařům i moderní doba. „Když jeden z nich zjistí, že dneska berou, okamžitě si zavolají a do hodiny už jich je tu hromada," postěžoval si.

Tento problém však není jen na Březové. Své o masařích a pytlácích vědí i rybáři na menších vodních plochách. „Už jsem jich pár viděl, občas si říkám, proč platím povolenku," posteskl si další z řady rybářů.