Ten je doposud kvůli velkému obsahu sinic nevhodný ke koupání. Podle radního Luboše Orálka je problém novorolského rybníka nutné vyřešit. „Přípravné a průzkumné práce zahrnovaly mimo jiné zdokumentování nelegálních výpustí odpadních vod a znečištění příbrežních oblastí,“ vysvětlil radní. „V následných dvou letech se předpokládá provedení finální etapy pilotního projektů biologického ošetření a na něj navazujícího monitoringu,“ dodal. Podle něj ještě není podpora kraje jistá.

„Chceme přispět více než tři sta tisíci korunami. Částku však musí ještě schválit krajští zastupitelé,“ nastínil Orálek. Novorolský starosta Václav Heřman podporu kraje vítá. „Je to velmi nákladný projekt, který je ovšem podle mého názoru pro naše město velice důležitý. Jsme proto velmi rádi, že se kraj o čištění rybníka zajímá,“ vysvětlil. Současně vyvrátil názory některých místních lidí, kteří poukazovali na to, že předešlé čištění kvalitu vody nijak nezvýšilo.

„Tak to určitě není. Voda se možná může zdát stejně kalná jako v minulosti, ale podle laboratorních měření už první očistný proces výrazně zvýšil kvalitu vody,“ řekl. „Do akce investujeme nemalé peníze a také přispíváme chatařům na břehu rybníka na speciální čistící prostředky, které se aplikují přímo do odpadů. Kdybychom si mysleli, že je to zbytečné, určitě bychom do rybníka neinvestovali tolik peněz,“ argumentuje Heřman. Podle něj zahájí město další etapu prací během několika dnů. „Už jsem o pokračování prací jednal s firmou. Ta přislíbila zahájení prací v co nejbližším termínu,“ dodal.