Dnes se tam nachází pár domů a trvale tam nežije nikdo. To by se ale za pár let mohlo změnit. Město Boží Dar tam počítá s výstavbou asi 80 rodinných domů. Záměry, které jsou staré přes 20 let, se ale ne všem líbí. Rýžovna se totiž nachází v chráněné zóně, pustině, a má své jedinečné kouzlo i díky tundrovému charakteru. „Na Rýžovně, kde je dnes jen několik samot, stará škola, salaš a rozpadající chalupa, ve které se natáčela první série televizního Rapla, chce město vystavět něco jako satelitní vesnici se sportovišti. Přestože tam do padesátých let stavení byla, dnes je místo zcela ponecháno přírodě a navozuje unikátní atmosféru. Tu navíc podtrhuje památník, kde se pravidelně scházejí Češi a Němci,“ poznamenává chalupář z Hřebečné Dušan Valenta.

Podle starosty Božího Daru Jana Horníka byly tyto záměry zaneseny do územního plánu, na němž se začalo pracovat už v roce 1993. „Dříve patřilo k Božímu Daru pět osad včetně Rýžovny. Abychom uchránili před neuváženou výstavbou dvě lokality, Český Mlýn a Zlatý Kopec, začali jsme region řešit územním plánem. Sami jsme tenkrát řekli, že Rýžovna by měla mít ochranářský prvek, a tak tam v roce 1994 vznikl přírodní park. O dva roky později byl schválen územní plán, do kterého byla výstavba na Rýžovně zanesena. Ihned nato jsme začali pracovat na regulačních plánech pro těchto pět osad,“ říká Horník. Dodává, že výstavbu na Rýžovně schválila i Natura 2000.

„Od začátku se počítá v územním plánu s tím, že na Rýžovnu se vrátí bydlení. Tento projekt byl navíc uznán jako nejlepší, co týče znovuosídlení. Územní plán říká i to, že počet obyvatel Božídarska má být 450, nyní jsme na dvou stovkách. V těchto údajích jsme počítali i s novou Rýžovnou. Současné reakce nechápu, protože tento projekt nikdy nikdo nerozporoval. Na územním plánu jsme se dohodli s odborníky, památkáři i ochránci,“ uvádí Horník. Pozemky na Rýžovně patří městu Boží Dar. Nyní se zpracovává projektová dokumentace na inženýrské sítě. Prodávat by se mohly nejdříve za dva roky. „Výstavbu na nich si budeme hlídat, budou tam zásadní regulativy, které budou například říkat, kolik pater má dům mít, jaká bude barva fasády či jaký bude typ oken. Chceme zde zachovat horský charakter,“ uzavírá starosta. V osadě mají být čtyři nové rybníky, víceúčelový kurt i parčík.