Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S hejtmanem Novotným jsme hovořili o politickém životě

Karlovarský kraj – „Evropská unie schválila třístupňový systém hodnocení projektů, a ten je teď podle ní špatný. Pak nechápu, že na jeho základě proplatila dříve miliardy," uvádí hejtman.

30.8.2012 10
SDÍLEJ:

Josef Novotný (ČSSD), poslanec Parlamentu ČR a hejtman Karlovarského kraje.Foto: Deník/Archiv

Že je před volbami, je opět cítit na každém kroku, ale už to tak neprožíváme. Většina obyvatel našeho kraje má i podle renomovaných agentur zcela jiné starosti, než to, kdo bude za tu či onu stranu kraji vládnout. Lidé postupně rezignovali, snaží se mnohdy jen přežít, zajistit si finance na jídlo na druhý den pro sebe a pro rodinu. Řeší, jak uhradí energie a další nejnutnější závazky, jak nadšeně křičí vymahačské společnosti dluhy. Vysoká nezaměstnanost, nízké platy, tím je mimo jiné také proslavený Karlovarský kraj, který sousedí s bohatým Bavorskem, kde je o pár kilometrů dál životní úroveň zcela jiná.

Jak se vládlo v našem kraji poslední čtyři roky, jsme se šli zeptat přímo hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného z ČSSD, která je v koalici spolu s KSČM.

Jak se vám vládlo s komunisty, šel z nich strach?
Tak popravdě jsem nezaznamenal za čtyři roky nikoho z KSČM, že by vyslovil názor, že bude znárodňovat. Je pravda, že proběhla řada střetů, ale spíše to byla práce klidnější. Hodně se přeme například o investice do nemocnic. Asi bych jen očekával, že společná práce může být pružnější.

Určitě najdete něco, co se povedlo, ale co ten nepovedný ROP? Můžete nám to vysvětlit úplně jednoduše, většina lidí se totiž v té složité mluvě vůbec nevyzná?
Pokusím se to vysvětlit na příkladu. Dodáte na základě výzvy projekt na nějakou stavbu, ten projde celkem třemi stupni hodnocení. Jdou první hodnotitelé, pak další dva utajení hodnotitelé a nakonec jde vše do regionální rady soudržnosti. Všude jsou určena pravidla a bodový systém, který byl dopředu schválen. To samé platí o kontrole, která prochází opět několika etapami, první je na Ministerstvu pro místní rozvoj, pak je na Ministerstvu financí, to je zároveň nejvyšším certifikačním úřadem v České republice, odtud do Bruselu, ten posílá peníze do státní kasy, a ministerstvo dává souhlas s jejich proplacením. Takto bylo proplaceno několik miliard. Nyní bylo vše napadeno, Bruselu se nelíbí například politicky obsazená regionální rada soudržnosti, která měla na celé rozhodování třicetiprocentní vliv.
Projekty posuzovala z pohledu jejich vhodnosti pro konkrétní region. Je třeba dodat, že než byl celý systém schválen, tak k němu bylo asi 600 připomínek, a nyní je vše označeno za špatné, sám tomu někdy nerozumím.

Blíží se volby, uvažujete již nyní o možných povolebních koalicích?
Náš dosavadní partner KSČM byl poměrně konstruktivní. My se samozřejmě ale nevyhýbáme možnosti spolupracovat s dalšími partnery.

A co když se to nepodaří a naopak skončíte v opozici, jak byste si potom představoval vaši práci?
Práci opozice vidím spíše jako konstruktivní, nejsem moc velký destruktor. Myslím, že i současná opozice se dokázala s námi dohodnout na některých zásadních věcech. Jednou z nich byl krajský rozpočet na toto období. Asi bychom se více věnovali také kontrole.

Hodně slýcháme, že není úplně vhodné kombinovat několik funkcí najednou, a navíc funkcí placených. Jste hejtmanem i poslancem Parlamentu ČR, jde to dohromady a kterou z těchto funkcí upřednostňujete?
Těžko se obě práce srovnávají. V současné době jsme ve Sněmovně v opozici a velmi špatně se nám cokoliv prosazuje. Na druhou stranu je to výhodné pro práci v kraji, protože se rychleji dostanete ve Sněmovně k odpovědným ministrům za jednotlivé resorty . Pak máte možnost s nimi situaci v kraji pružněji řešit. Pro každého hejtmana je to pak určitá výhoda, pokud může rychleji komunikovat. Osobně jsem ale raději v roli hejtmana, vidíte odvedenou práci a práce s lidmi je akčnější.

Jak úspěšná byla vaše vláda, je předmětem následujících voleb, tam budou voliči vystavovat politikům pomyslné účty. Je vlastně ještě čím skeptické voliče k politice jako celku ještě oslovit?
Problém našeho regionu je jasný, je to nezaměstnanost, a ta může s útlumem některých činností dále narůstat. Proto jsme rádi za každou větší investici a projekty, které lidi mohou zaměstnat zejména v nových oborech. Příkladem je nově budovaná zóna v Ostrově, ale to byla hlavně práce ostrovské radnice a CzechInvestu, my jsme pomohli s dalšími pozemky. V regionu chybí vývoj, výzkum, je tady jenom 157 lidí, kteří se tím zabývají. Ve své podstatě jsme pouze dodavatel mozků pro větší města, jako je Praha. Lidé u nás vystudují většinou až po střední školu, a ty myslím máme kvalitní. Myslím tím zejména gymnázia, průmyslové školy a odborná učiliště, jenomže většina mladých nevidí tady u nás patřičné uplatnění a již na vysoké škole při první brigádě zjistí, že si jinde vydělají výrazně víc, a to je opravdu náš velký problém.

Autor: Jaroslav Dolina

30.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Limbo svou hudbou okouzlí dokonce i galerii.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Karlovarsko – Osmé kolo okresní fotbalové III. třídy přineslo vesměs vítěznou radost hostujících týmů, tedy až na dvě utkání. V prvním uspěly na domácím hřišti Potůčky, které v derby horalů porazily nedaleké Abertamy.

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení