Takový případ se stal minulý týden v Nové Roli. „Po návštěvě doktora jsem přišla domů a po sérii vyšetření jsem spala. Pak mě probudil telefon s tím, že jsem vyhrála dárkové poukazy na nákup v lékárně Dr. Max. Chtěli mi dárek předat co nejdříve, a proto dorazili osobně," začala vyprávět svůj příběh paní Jarmila (jméno je smyšlené, ale redakce ho zná).

Nedlouho poté k seniorce dorazila dvoučlenná delegace v bílých pláštích. „Předali mi pár slevových kuponů a z ničeho nic vytáhli biolampu s tím, jestli bych si ji nechtěla koupit," vysvětluje Jarmila. Šmejdi za ni nejdříve požadovali 36 tisíc korun. „Byla jsem po vyšetření unavená, navíc to měli dobře sehrané, a já nevěděla co odpovídat. Když mi pak nabídli slevu deseti tisíc, kývla jsem," řekla smutně důchodkyně.

Podvod a nekvalitní zboží objevil její syn, který zjistil, že je cena biolampy neadekvátní. Proto sepsal pomocí právníka dopis k odstoupení od smlouvy.

„Toto pondělí mi volal milý pán z firmy, že ke mně přijedou a vysvětlí mi, jak to funguje. Když jsem odvětila, že nemám zájem a odstupuji od smlouvy, obrátil. A doslova mi řekl, že oni mají taky právníky, a zavěsil," dodala Jarmila.

Podomní prodej je přitom v Nové Roli zakázán vyhláškou. „Vše jsem konzultovala s policií. V současné době jsme tedy celou věc předali ke správnímu řízení," řekla starostka Nové Role Jitka Pokorná (STAN).

„Je to už třetí vlna podvodů, kdy se jen drobně mění triky prodejců. Zatím máme nahlášené dva takovéto případy ze západních Čech. Snažíme se informovat naše zákazníky v našich prodejnách, ale stále se tyto případy vyskytují. Upozornili jsme na tyto případy jak policii, tak i Českou obchodní inspekci, zatím však s nevalným výsledkem," řekl mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

„Nejvíce mě zarazilo, že na mě měli telefonní kontakt a mou adresu," uvedla šokovaně Jarmila s tím, že když tuto otázku položila prodejcům, odvětili jí, že to pro ně není žádný problém.

„Tato čísla nemá naše síť lékáren vůbec k dispozici, a tak je možné vyloučit únik informací z klientské databáze," vysvětlil Petrov.