I v tomto podivně smutném předvánočním čase, v němž celá republika drží tři dny smutku za zemřelého Václava Havla, se lidé připravují na Štědrý večer. Jak jej prožívá rodina Novotných, na to jsme se zeptali Josefa Novotného (ČSSD), hejtmana Karlovarského kraje a poslance Parlamentu České republiky.

Jak trávíte vánoční svátky u vás v rodině? Které tradiční zvyky dodržujete?

Vánoční svátky trávíme v klidu doma, s rodinou, po svátcích obvykle jezdíme na lyže. Asi nedodržujeme žádné speciální vánoční zvyky, samozřejmě zdobíme živý vánoční stromek a k večeři máme kapra s bramborovým salátem.
Navštěvujete s rodinou půlnoční mši? Jaké Vánoce byly pro vás ty nejkrásnější a rád na ně vzpomínáte?

Na půlnoční nechodíme, ale pamatuji si, že jsem tam rád chodíval jako kluk, protože to byla příležitost setkat se s našimi hezkými vrstevnicemi. Nejkrásnější Vánoce byly určitě ty, když jsme ještě měli malé děti a těšily se na dárky. Když dostaly to, co si přály, rozzářily se jim oči – to bylo nejhezčí.


Míjí vás předvánoční shon? Jste schopen si předvánoční čas vychutnat, zajít na koncert, výstavu a vůbec se zklidnit a rozjímat?

Předvánočnímu shonu se vždycky rád vyhnu. Vychutnat si adventní období nemám kdy, před Vánoci je moje pracovní vytížení ještě o něco větší než obvykle.

Máte už připravené dárky? Co byste manželce nikdy nekoupil? Strefíte se do jejího vkusu? Pomáháte s přípravou štědrovečerní večeře?

Připravené dárky? Právě se chystám na nákup. Manželce bych nikdy nekoupil oblečení, protože se těžko dokážu trefit do jejího vkusu. Když jsem to ale občas zkusil a nebylo to ono, nikdy to na sobě nedala znát. Proto kupuji spíš kolo, lyže - z toho má určitě taky radost.
S přípravou štědrovečerní večeře pomáhám vždycky, krájím brambory, mrkev, celer, okurky a další nezbytnosti do bramborového salátu a taky je na mně to nejdůležitější – zabít a očistit kapra. Já si dám kapří řízek i s kůží, manželce ho musím stáhnout.


Co byste pod stromečkem nejraději našel vy jako táta a manžel? A jaký dárek by vás potěšil jako hejtmana Karlovarského kraje a poslance Parlamentu České republiky?

Jak říkal můj táta, v tomhle věku už všechno mám. Každopádně mi ale vždycky udělá radost hezká knížka nebo zájezd někam do tepla. Jako hejtmana Karlovarského kraje by mě potěšilo, kdyby tady bylo pro lidi víc pracovních příležitostí.
A jako poslanec bych si přál, aby se vláda konečně začala zabývat problémy i malých krajů, které nejsou zrovna v centru dění.


Co byste v předvánočním čase vzkázal lidem v Karlovarském kraji?
Co si neuděláme sami, to nebudeme mít. A jsem přesvědčen, že v našem kraji žijí lidé, kteří mají dostatek sil a schopností, aby dokázali spoustu užitečných a dobrých věcí.