Když obecní úřad v Sadově v úterý vyhlásil humanitární sbírku na záplavami postižené město Hejnice, málokoho by napadlo, kolik lidí se do této sbírky zapojí. „O sbírce jsme informovali občany prostřednictvím rozhlasu, na vývěskách i na internetu a lidé začali překvapivě rychle reagovat. Hejnice jsme si vybrali naprosto spontálně na základě reportáže v televizi a informací z médií. Samozřejmě, že podobných měst a obcí je více,“ vysvětlil původ sbírky Eduard Frisch, starosta Sadova.

Na obecní úřad desítky lidí přinesly hygienické prostředky, desinfekci, rukavice, lopaty, holinky, igelitové pytle a spostu dalších věcí. „Nechybí ani pitná voda. Jsme s městem v přímém kontaktu, nechtěli jsme pomáhat přes prostředníka. Takto je to rychlejší a účinější,“ dodal Frisch.

Toho přístup lidí ze Sadova velmi potěšil. „Sám jsem několikrát v oblastech postižených povodní pomáhal a vím, že je to pro tamější lidi hrozné. Jsem rád, že i spoluobčané to vidí stejně a opravdu pomohli,“ pochválil aktivitu sadovských starosta.

Sadovští kromě věcných darů poslali do Hejnic také padesát tisíc korun. „Když si uvědomím, že nejsme zrovna velká obec, tak myslím, že je to slušná částka, i když to samozřejmě na opravy škod nestačí. Doufáme ale, že inspirujeme další obce,“ nastínil Frisch.

Sadovští prý neberou tuto pomoc jako něco výjimečného. „Myslíme, že je samozřejmost takto pomáhat. Proto žijeme, abychom si uměli pomáhat a být solidární,“ svěřil se sadovský starosta.

Během včerejška pracovníci úřadu třídili věnovaný materiál a připracovali ho k dnešnímu převozu. „Vyrazíme už brzy ráno, kolem čtvrté hodiny, abychom včas byli na úřadě v Hejnicích,“ nastínil plány na převoz věcí Eduard Frisch.

Lidé v Sadově doufají, že peníze i zesbírané věci lidem v Hejnicích skutečně pomohou. „Každý dal vše co měl k dispozici. Určitě to nepomůže všem obyvatelům, ale některým věci udělají radost a budou vědět, že na ně lidé ze Sadova v těchto těžkých chvílích myslí a mají naší podporu,“ přál si Ladislav Ludvík, místostarosta Sadova.