VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sárová: Karlovy Vary jsou úžasné lázeňské městečko

Karlovy Vary - Rozhovor s Miladou Sárovou

3.3.2010
SDÍLEJ:

Milada SárováFoto: DENÍK/ Jakub Kopřiva

Známá balneoložka z Karlových Varů Milada Sárová, která přednáší téměř po celém světě, získala Cenu města Karlovy Vary. Odbornici na lázeňství a provozovatelce Lázeňské kliniky Harfa jsme položili několik otázek týkajících se nejen budoucnosti lázeňství ve městě.

Pocházíte z Karlových Varů?
Ne, jsem rodačka ze slunného Znojma. Do Karlových Varů jsem poprvé přijela na svatební cestu se stavebním inženýrem Jaroslavem Sárou v roce 1973. O pár měsíců později jsme se v tomto lázeňském městě usadili.

Jaké zaměstnání jste po příchodu do Karlových Varů vykonávala?
1.srpna 1974 jsem začala pracovat v Československých státních lázních v Orlíku pod primářem Jiřím Zemanem, který byl mým dobrým učitelem. Zapojila jsem se do práce v redakční radě Lázeňského časopisu. Roku 1977, po atestaci, jsem se stala zástupkyní pana primáře Jiřího Kuhna v místní lázeňské poliklinice v Lázních III a do mé kompetence spadal mimo jiné odborný dohled nad chodem procedur v Císařských lázních. Spolupracovala jsem s lékaři Výzkumného ústavu balneologického. Později jsem pracovala ve Slovanu, dále Imperialu, Rozkvětu a Richmondu.

Jak jste se podílela na tehdy novém produktu teploléčby?
Když jsem se stala vedoucí lékařkou nového balneoprovozu v Imperialu, tak jsem se podílela na výzkumu a přípravě nového produktu teploléčby (parafongo). A jak? Společně s mými syny, tehdy čerstvými prvňáky, jsem doma sušila rašelinu z Františkových Lázní, jejímž zkoumáním a úpravami jsem vyvinula náhradu za dovážené parafango Bataglia. Díky tomuto úspěchu jsem byla následně zvolena do celostátního výboru České fyziatrické společnosti.

Co pro vás znamenala účast na 32. Světovém kongresu International Society of Medicial Hydrology and Climatology (ISMH), konaném v Bad Wörishofenu v roce 1994?
Poprvé jsem měla možnost setkat se s největšími odborníky světové balneologie. Tato akce mi hodně pomohla v mém profesním životě a také jsem na kongresu navázala mnoho kontaktů. Aktivně jsem se zapojila do příprav dalšího světového kongresu společnosti ISMH a podařilo se mi dojednat, že 33. světový kongres se uskuteční v České republice, konkrétně v Karlových Varech, Jeseníku a Luhačovicích. Tuto akci jsem následně organizovala a zúčastnilo se jí 330 lékařů z 29 zemí. Velmi mě potěšilo, že na kongres byly samé pozitivní ohlasy a dodnes jej řada účastníků považuje za nejzdařilejší kongres vůbec.

Zúčastníte se dalšího kongresu International Society of Medicial Hydrology and Climatology v Paříží?
Moc se na tento kongres těším. Osobně mě pozvali prezidenti tří významných národních balneologických společností z Japonska, Maďarska a prezident ISMH Zekki Karagule. Pokud mi to zdraví a pracovní vytížení dovolí, určitě pojedu.

Přednášela jste v některých zajímavých městech v zahraničí?
Na kongresu v Las Vegas jsem byla zvolena členkou poradního lékařského sboru ISPA (International Spa Association pro Evropu). To mi později umožnilo podílet se na organizaci a také přednášet na konferencích ISPA v rakouském Bad Blumau, slovinském Mariboru, tureckém Istanbulu, německém Baden-Badenu, anglickém Londýně, velšském Cardifu, maďarském Segedu a italském Levico Terme.

Ve kterých českých městech také přednášíte?
Každý rok v únoru přednáším v Mariánských Lázních na téma lázeňská gastroenterologie pro lékaře v předatestačním kurzu balneologie. Dále se pravidelně zúčastňuji přednášek v Jáchymově, Luhačovicích, Jeseníku či Sedmihorkách na kongresech České rehabilitační a akupunkturistické společnosti.

Využívaly nebo využívají vašich služeb také celebrity?
Mezi mé nejoblíbenější pacienty patří prezident Václav Havel se svojí chotí Dagmar, na ty nedám dopustit. Při svém pobytu v Karlových Varech se u mě léčil i Michail Sergejevič Gorbačov. Během natáčení filmu Last Holiday byl mým pacientem Gerard Depardieu. Mezi další významné pacienty řadím arabské princezny a sestru krále Saudské Arábie Gomash či významné profesory z Turecka, Japonska nebo Filipín. Dalšími z mých milých a dlouholetých pacientů jsou herec Národního divadla Josef Somr a Zuzanka Šavrdová.

Které projekty v Karlových Varech byly za vaší pomoci zrealizované?
Kromě lázeňského centra Harfa jsem se podílela na realizaci balneoprovozů Zámeckých lázní, lázeňského domu Pavlov či hotelu Prezident.

Získala jste Cenu města Karlovy Vary, co pro vás toto ocenění znamená?
Především jsem byla mile překvapena. Bohužel jsou již pryč doby, kdy byli lázeňští lékaři v Karlových Varech za svůj um a přínos celému městu právem oceňováni a požívali stálého a hlubokého respektu. Právě lázeňští lékaři a kvalita jimi poskytovaných služeb jsou základním zdrojem příjmů Karlových Varů. Ocenění tedy vnímám jako satisfakci pro celou řadu mých kolegů a vzorů, kterými byli například Karel Bureš, který mě do lázní přijal, nebo Vladimír Křížek, který ve mně vzbudil lásku k historii balneologie. Ocenění by určitě udělalo radost mému tatínkovi, který si přál, abych byla lékařkou.

Z jakého důvodu je v Karlových Varech nedostatek odborných lékařů?
Obávám se, že jedním z důvodů, proč do Karlových Varů nepřicházejí noví lékaři, je jejich nálepka „ruského města“, kam se „slušní Češi“ prostě nehrnou. Vzpomeňte si, v jakých souvislostech se Karlovy Vary objevují v médiích.

Jak dlouho ještě chcete provozovat Lázeňskou kliniku Harfa?
Vzhledem k tomu, že Grandhotel Pupp již nemá zájem na pokračování naší spolupráce, nezbývá mi než v květnu provoz tohoto mého milovaného pracoviště ukončit.

Autor: Jakub Kopřiva

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení