Kostel Svaté Anny byl dlouhá léta chloubou Sedlece. Postupně však zchátral a ztratil svou majestátnost a krásu. Dobrovolníci se však rozhodli, že nenechají tuto památku na pospas osudu a už několik let pracují na jeho záchraně.

Nyní se dokončuje oprava severní části střechy. „Ta by měla být dokončena během listopadu. Do opravy střechy jsme investovali osm set tisíc korun. Polovinu přispělo město, 200 tisíc nám dal kraj, 30 tisíc Plzeňské biskupství a zbytek jsme získali prostřednictvím charitativních koncertů,“ vysvětlil Alois Kůrka, předseda Občanského sdružení na záchranu kostela Svaté Anny. Podle něj řadu prací zvládají členové sdružení svépomocí. „Na opravu střechy jsme sice najali specializovanou firmu, ale hodně práce se snažíme zvládat sami. Máme asi šedesát členů, kteří se na rekonstrukci podílejí,“ ujistil předseda Kůrka.

Opravy budou pokračovat i uvnitř budovy. „Kromě toho, že bude pokračovat oprava střechy na její jižní straně, nyní plánujeme rekonstrukci trámů uvnitř chrámu, na nichž leží celá konstrukce střechy. Ty byly totiž napadeny dřevomorkou. Někdy je to těžká práce, ale rozhodně chceme kostel dát kompletně do pořádku,“ ujistil Kůrka. „Čeká nás také výměna okapů a výstavba děšťové kanalizace,“ nastínil další plány předseda sdružení. Sdružení při záchraně kostela naráží na jediný problém – nedostatek financí. „Nedá se přesně vyčíslit kolik bychom potřebovali, ale určitě se jedná o desítky milionů korun. Vždyť jen originální kostelní varhany stojí kolem osmi milionů,“ vyčíslil Kůrka.

Snahu sdružení lidé vítají. „Nebydlím v Sedleci, ale jezdím tudy už řadu let do práce a kostel za ta léta neskutečně prokoukl. Zachránci kostela si zaslouží respekt a co největší podporu,“ zhodnotil Karlovarák Jan Novotný.