Kdyby most v Šemnici mohl psát dějiny, měl by o čem. Slouží už šedesát let. Ale to je také vše, čím je zajímavý. Most je v takovém stavu, že lidem, kteří žijí poblíž, už dochází trpělivost a naléhají, kdy tento provizorní přejezd přes řeku Ohři bude odstraněn a postaven nový. Hlučné dřevěné pražce dosluhujícího monstra se rozbuší vždy, kdykoliv po nich přejede auto, a stížnosti lidí si obecní úřad s Krajským úřadem Karlovarského kraje už roky přehazují jako horký brambor. Výsledek? Znovu se bude jednat a nový most je stále v nedohlednu.


„Na stav mostu upozorňujeme neustále. Jsme už zoufalí, je to od čerta k ďáblu. Nikdo nám není schopen nic říct. Naposledy jsme tento problém urgovali přímo u hejtmana Josefa Novotného. Ten nám ale odpověděl, že most nebude, dokud nebude schválen územní plán obce. Ale starosta tvrdí, že tento materiál už obec má. Kde je tedy pravda? Všichni jenom kecají a nic se neděje. Tady se ale opravdu už nedá žít, kvůli hluku jsem musel uzavřít i penzion. Co máme dělat? Takhle už to dál nejde,“ nebral si servítky Petr Nývlt, který má dům přímo vedle mostu.


Odpověď Krajského úřadu Karlovarského kraje ale zněla jednoznačně.


„Termín výstavby nového mostu přes řeku Ohři v obci Šemnice není znám, jelikož nebyla dokončena stavební příprava. Vina je ale na straně obce.“
Podle stanoviska kraje se Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje přípravou stavby zabývá od roku 2004. „Postupně byly zpracovány technická studie a dokumentace pro vydání územního rozhodnutí. Veškeré podklady byly již v roce 2004 předány na Obecní úřad Šemnice k zapracování do připravovaného územního plánu obce. Ten však není dodnes schválen a z důvodu nesouhlasu jednoho z vlastníků dotčených pozemků nemůže příprava stavby dále pokračovat,“ píše se v odpovědi. Podle hejtmana Novotného nejde o žádné výmluvy, ale bez schváleného územního plánu, který by uvedenou stavbu označoval jako veřejně prospěšnou, nemůže být ani zažádáno o zahájení řízení o vyvlastnění dotčených pozemků.
„Přesto věřím, že až obec Šemnice svůj územní plán schválí, podaří se přípravu stavby za cca 60 milionů korun dokončit tak, aby byla nachystána k realizaci do programového období Evropské unie pro roky 2014 - 2020,“ odpověděl kraj.


Zatímco Petr Nývlt je posunutím dalšího termínu stavby mostu zděšen, starosta Vladislav Tůma je rozladěn.


„Proč se kraj odvolává na nás? My most nechceme, je to danajský dar. Územní plán obce je ve fázi rozpracovanosti, už máme schválený jeho koncept. Navíc pozemky patří soukromé právnické firmě a nelze je vyvlastnit, přestože s ní jednáme. U hejtmana jsme se proto objednali k návštěvě, abychom celou věc objasnili,“ zdůraznil. Dodal, že vina v žádném případě není na straně obce.