Jádrem sporu je nejen post hejtmana, který si po pozvání do koalice sdružené kolem STAN nárokuje společně kandidující ODS a KDU-ČSL, ale také vyjádření jednotlivých lídrů o probíhajících jednáních. Obě stany se také obviňují z případného neúspěchu utvoření této krajské kolace.

ODS: Odmítli vstřícný požadavek  

Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Soukromníků se na pátečním jednání podle lídra ODS Karla Jakobce snažila dojednat podmínky pro sestavení koalice pro Karlovarský kraj. "Bohužel zastupitelé z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka odmítli přistoupit na předem deklarované personální požadavky. Odmítli dokonce i vstřícnější a umírněnější požadavek na nominaci hejtmana a jednoho člena rady," uvedl Jakobec.  A dodal, že tato koalice nechápe vyjádření Petra Kulhánka, které nepravdivě informuje o neústupnosti v návrzích. "Opak je pravdou. I přes původní požadavky jsme se snažili udělat ústupky. Takové jednání však zbytečně vykopává příkopy budoucí spolupráce," doplnil  Jakobec. 

STAN: Postoj partnerů je pro nás zklamáním

Lídr STAN Petr Kulhánek je ale jiného názoru.

"Po páteční shodě na programem a koaliční smlouvou se Koalice pro změnu "21" sešla s ODS/KDU-ČSL nad strukturou krajské vlády. Bohužel musíme konstatovat, že postoj těchto partnerů je pro nás velkým zklamáním. Toto uskupení disponuje 4 zastupiteli (+ 1 zástupcem SNK1)) a vzneslo požadavek na pozici hejtmana a dvou dalších zástupců v Radě kraje.  Takový model, který obsazuje třetinu rady pro ODS/KDU-ČSL je zcela v rozporu s volebním výsledkem a rozložením mandátů pro jednotlivé partnery," odmítlo kritiku lídra ODS hnutí STAN společně s KOA, VPM Cheb, části VOKu a TOP09. Jsou toho názoru, že ačkoli ODS/KDU-ČSL chtěli vyjít nadstandardně vstříc a nabídli 1. náměstka hejtmana, dalšího člena rady a možnost nominovat uvolněného zastupitele nebo předsedu komise či výboru, ODS/KDU-ČSL odmítají mírnit své požadavky, včetně nároku na nominaci hejtmana. "Je smutné, že vzniku většinové krajské koalice, ve které je shoda na programových prioritách i na koaliční smlouvě, brání nerealistický požadavek koalice ODS/KDU-ČSL na pozice v krajské exekutivě na úkor dalších partnerů. Trpělivě jsme vysvětlovali přístup vyváženosti a proporcionality, stejně tak vstřícnost hnutí STAN nereflektovat svůj vyšší počet mandátů ve prospěch rovnoměrného rozložení pro všechny partnery. Silový přístup v podobě neoprávněných požadavků odmítáme. Naše nadstandardní nabídka pro ODS/KDU-ČSL zůstává v platnosti a je tak odpovědností tohoto uskupení, zda upřednostní mocenskou ambici nebo práci v partnerské, vyvážené koalici," zdůraznil zástupce STAN společně s KOA, VPM Cheb a TOP09 Petr Kulhánek. 

ODS: Zvažujeme další kroky

Podle Jakobce z koalice ODS a KDU-ČSL ale zastupitelé z osmi politických uskupení kolem Kulhánka nevyšli ODS a lidovcům nijak vstříc a svou nabídku nijak neupravili. "A to přesto, že po pro programové stránce se nenalezl sporný bod. Jednoznačně je to tedy zodpovědnost i vůle jednadvacítky, která zabránila uzavření koalice a jednání odsoudila k nedohodě. Naše koalice v tuto chvíli zvažuje další kroky ve vyjednávání a čeká, zda jednadvacet zastupitelů z osmi politických uskupení okolo Petra Kulhánka přijde s nabídkou odpovídající významu naší koalice," uzavřel Jakobec. 

Funkční koalice v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu musí mít třiadvacet mandátů.