Replika lágru z padesátých let minulého století vyrostla v režii sokolovského muzea u jáchymovské Štoly č. 1. Oficiální každodenní sezóna prohlídek byla zahájena 30. dubna a nyní je v plném proudu. Zázemí štoly i stezky Jáchymovské peklo nyní soutěží o titul Stavba Karlovarska.

Autentické strážní věže, lágrový domek, replika Mauthausenských schodů a dvojité koridory, ve kterých se vězni před více jak půl stoletím v lágru neboli pracovním táboře pohybovali, to je atmosféra Jáchymovského pekla. „Budova lágrového domku slouží jako zázemí pro vstup do Štoly č. 1. Návštěvníci zde najdou pokladnu, toalety, velkou zastřešenou terasu a jakousi výstavní místnost, jakoby výstavní. Zde najdou předměty, které jsme v souvislosti s lágrem našli, například komínky původních lágrových domků nebo oblouky, na nichž byly nataženy ostnaté dráty," pozval do Jáchymova ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Pro repliku budovy dozorců můžou nyní návštěvníci i nadšení historici hlasovat na stránkách: ttp://www.stavbykarlovarska.cz/cz/hlasovani-skk.