„V letošním roce jsme si nad rámec tradičních kontrol přidali i jednu speciální, a to právě na prodejce šperků," řekl Jan Řezáč, ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Ve spolupráci se znalci v oboru gemologie z celních laboratoří zakoupili inspektoři v Karlových Varech ve předem vytipovaných prodejnách šperky.

A to vše ve čtyřech kontrolovaných karlovarských prodejnách, u nichž prodávající deklarovali, že se jedná o přírodní kameny.

Předběžný posudek, že se jedná o syntetické kameny, potvrdí až odborné rozbory zakoupených vzorků.

„V případě klamavého jednání prodávajících vůči spotřebitelům, zejména cizincům, jsem pro maximální postihy, protože poškozují dobré jméno České republiky v zahraničí. Je to ostuda," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný.

A možnosti pro inspekci v případě odhalení nepravých šperků jsou značné.

„Inspektorát ČOI může uložit prodávajícímu za zakázané užití klamavých obchodních praktik sankci až do výše 5 milionů korun," vysvětlil Řezáč. Podobně zaměřená kontrola přitom už vloni našla nedostatky a tvrdě trestala prodejce šperků.

„Vloni byly pravomocným rozhodnutím uloženy pokuty v rozmezí od 55 000 do 200 000 korun. Touto nejvyšší částkou byl pokutován prodávající, který deklaroval zlato jako osmnáctikarátové, avšak bylo jen čtrnáctikarátové. Dále pak brilianty o hmotnosti 0,21 karátů měly jen 0,05 karátů a dále nabízel šperk ve skutečnosti osazený umělými zirkony jako šperk s přírodními citríny," vysvětlil Řezáč.

Podotkl, že jeden z těchto nepoctivých prodejců byl zřejmě letos opět nachytán. „Uvidíme ještě na výsledku laboratoře, ale pokud tomu tak bude, pokuta bude o to přísnější," uvedl ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj.

Letos se v rámci filmového svátku uskutečnilo 108 kontrol restaurací a občerstvení. „Pochybení jsme zjistili během festivalu u šestatřiceti podniků. Nejvíce předraženým nákupem se stal salát s krabím masem, kde inspektoři zjistili porušení ceny o 170 korun," uvedl Řezáč. Další větší prohřešky už se týkaly hranice desetikorun.

„Procentuálně se oproti loňsku může zdát, že se prodejci poučili, ale nesmí se zapomínat na to, že jsme provedli o skoro 50 procent více kontrol," upozornil Řezáč.

Poznamenal, že na příští festival se už vymýšlí nové finty a postupy na nepoctivé prodejce.