Nemocniční rozpočet tak podle něj přijde až o desítky milionů korun. „Udělá to díru do rozpočtu , mzdy tvoří přibližně padesát procent, zbytek je materiál, který je ze zahraničí," vysvětluje obavy ředitel. „Euro, podle mne nešťastným zásahem centrální banky, zdražilo asi o devět procent. Těchto devět procent se bude muset někde vzít. Pro naši nemocnici to dělá zhruba 25 milionů korun," odhadl ředitel.

Konečná částka ale může být podle něj ještě vyšší. „Zatím jsem nikde neslyšel, jak to bude kompenzováno, ale chybí podrobná analýza," poznamenal Svoboda s tím, že některé léky, stimulátory a jiný materiál se v konečném důsledku nakupují v zahraničí.

Vedení krajské nemocnice odhaduje,že letošní ztráta překročí sto milionů korun, mohla by dosáhnout až 130 milionů.

„Budeme na tom lépe asi o pětadvacet milionů oproti původnímu plánu," věří ředitel.

Krajský špitál v průběhu letošního roku zavedl řadu úsporných opatření, která mají ztrátu snížit.

Přibližně šest milionů korun má nemocnice v pohledávkách. „Z toho je asi 1,2 milionu korun nezaplacených regulačních poplatků," upřesnil ředitel.

I přes nelichotivé výsledky se chystá krajská nemocnice masivně investovat. Jen do chebské nemocnice mají jít v následujících pěti letech stovky milionů korun na modernizaci. Příští rok to bude 10 milionů na projektovou dokumentaci.

Stavět se má i v Karlových Varech, kde vedení plánuje kvůli efektivitě provozu sestěhování některých oddělení pod jednu střechu.

„Příští rok chystáme částečnou výměnu oken, zateplení a nové sociální zázemí, zhruba za dvacet milionů korun," doplnil Svoboda.