Nový přístrojv pondělí provozovatel tamní klimatologické stanice Rudolf Kovařík představil se zástupci kraje veřejnosti. „Stanice pomohou meteorologům sledovat vývoj počasí a hlavně včas zjistit například ohrožení bleskovou povodní. To je hlavní podstata,“ řekl Kovařík, který je také spolupracovníkem Českého hydrometeorologického ústavu, kam odesílá důležitá data o počasí.

Takzvaná limnigrafická stanice bude v reálném čase sledovat stav vody v potoce. „Ten je přítokem řeky Svatavy, která se v Sokolově vlévá do Ohře. Jde o celkem nenápadný potok, avšak při shodě povětrnostních podmínek se může změnit v dravou řeku,“ varuje Kovařík. Poukázal na rok 1961, kdy tam voda smetla dvanáct mostů. „Valící se voda poničila domy a zaplavila tehdejší Škodu Rotava,“ zavzpomínal.

Šindelovský pozorovatel počasí poukázal na to, že limnigraf odesílá informace pravidelně v krátkých intervalech. „V případě, že by hrozilo nebezpečí, meteorologové, ale zároveň i složky integrovaného záchranného systému budou mít informace o hrozícím nebezpečí ihned. Mohou tak včas začít s případnou evakuací,“ doplnil. Na Klínovci pak vznikne klasická klimatologická stanice. Ta bude dokončena zřejmě do konce listopadu.