Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

sKaret se klienti obávat nemusejí

Karlovy Vary – „Případným problémům částečně předcházíme individuálním přístupem ke klientům," uvádí Dankanicsová.

15.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Reprofoto

Kolem nově zavedených sKaret je stále spousta otázek a nejasností. Někteří lidé její užívání nechápou a jiní jsou s ní nespokojení. Položili jsme proto otázky vedoucí referátu trhu práce ÚP Karlovy Vary Veronice Dankanicsové, která tak snad uvedla čtenářům některé věci na pravou míru.

Je sKarta pro všechny příjemce sociálních dávek povinná?
Dle platné legislativy ano.

Musí mít sKartu i matky na mateřské dovolené?
Dle platné legislativy ano.

Kde si ji lidé mají vyřídit? Od kdy ji musí mít?
Úřad práce zařizuje výrobu i výdej sKaret. Klienti postupně obdrží sdělení od úřadu práce o tom, že si mají sKarty převzít. Ve sdělení je uveden termín (cca období jednoho týdne v úředních hodinách) a místo, kde si sKartu mohou vyzvednout. sKarta je vydávána na všech kontaktních pracovištích Krajské pobočky v Karlových Varech, tedy v Karlových Varech, Ostrově, Sokolově, Kraslicích, Chebu, Aši a Mariánských Lázních. Ve sdělení je také uvedena možnost sjednat si jiný termín v případě, že uvedený termín nebude pro klienta vyhovující.
V individuálních a odůvodněných případech mohou pracovníci úřadu práce předat klientovi sKartu také přímo v místě bydliště klienta. Mezi tyto individuální případy patří zdravotní postižení klienta, které mu znemožňuje dostavit se pro sKartu osobně na úřad práce.

Podle posledních informací si z karty mohou bezplatně peníze vyzvedávat pouze v bankomatech České spořitelny. U ostatních bankovních ústavů už platí poplatek. A ne malý.
Ke každé dávce, kterou klient od úřadu práce pobírá, je první výběr z bankomatu České spořitelny nebo platební převod zdarma. Pokud klient pobírá například tři dávky, má tři výběry z bankomatu České spořitelny nebo tři platební převody zdarma. Každý další výběr z bankomatu České spořitelny je zpoplatněn částkou 6 korun, výběr z bankomatu jiné banky je zpoplatněn částkou 40 korun.

S jakými nejčastějšími problémy se lidé na úřad práce kvůli sKartě obracejí?
Případným problémům částečně předcházíme tím, že je ze strany úřadu práce kladen důraz na poskytování všech informací k sKartě. Největší důraz je kladen na používání PINu, zacházení s ním, uchovávání PINu, zvyšování finanční gramotnosti klienta. Důraz je také kladen na Českou spořitelnu a její logo, aby klienti používali správný bankomat. Neméně důležitou informací jsou rozdíly mezi službami České spořitelny a jiné banky. Vše je řešeno individuálně.

Jak mají situaci s výběrem peněz u bankomatu řešit vozíčkáři, kteří na bankomat nedosáhnou?
Bezbariérový přístup při výběru finanční hotovosti jakýmkoliv způsobem není nový problém, který vzniká v souvislosti s sKartou. Dle našich informací Česká spořitelna trvale monitoruje přístupy k bankomatům a případné problémy řeší.

Omezení karty:
-použitelná jen v České republice
-nelze s ní platit na internetu
-nelze na ni vkládat hotovost
-peníze nelze vybrat na přepážce
-nelze s ní posílat peníze na zahraniční účet

Autor: Zdeněk Hnízdil

15.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení