V rámci toho se však přesune lékař z Toužimi do Teplé. Místním se to pochopitelně nelíbí.

„V celém kraji slouží každou směnu pět lékařů, i proto je důležité jejich strategické rozmístění, abychom pokryli co nejlépe Karlovarský kraj," řekl ředitel krajské záchranky Roman Sýkora.

„Plán pořád platí, nové stanoviště už je vybudováno, uvedení do provozu je v plánu od 14. října," potvrdil přesun lékaře z Toužimi do Teplé Sýkora.

To se samozřejmě ale nelíbí lidem jak na Toužimsku, tak především na Žluticku, kam to bude mít lékař ještě dál než doposud. „Nelíbí se mi to jako starostovi, i jako dobrovolnému hasiči," říká starosta Žlutic Václav Slavík. „Nedávno jsme řešili havárii osobních aut. Lékař se na místo nehody dostal až za 40 minut. Navíc jsou sanitky ze Žlutic či Toužimi často na sekundárních výjezdech, tedy převáží pacienty do nemocnice. Sice jako hasiči máme základní zdravotnický výcvik, ale to je tak všechno," dodal starosta Žlutic.

„I v novém zákoně, který upravuje dojezdový čas, se píše, že do 20 minut musí dojet záchranná posádka. O lékaři zde není ani slovo," kontruje Sýkora.

Na území Karlovarského kraje slouží 24 hodin denně sedm dní v týdnu 17 výjezdových skupin se záchranářem a pět lékařů. Navíc skoro polovina z 18 kmenových lékařů, kteří slouží právě na záchrance, se blíží předdůchodovému věku.

„Jsem z toho opravdu nešťastný. Bojím se doby, kdy lékaři nebudou a z pěti sloužících lékařů se stanou tři, kteří budou v každém bývalém okresním městě," smutně podotkl ředitel záchranky s tím, že se blíží čas dát více pravomocí samotným záchranářům.

Systém rendez vous přišel do kraje na konci minulého roku. K podobnému řešení, tedy jak nahradit nedostatek doktorů u záchranné služby se už připojila většina krajů v České republice.