Lyžařské areály v Karlovarském kraji přivítají o víkendu letos vůbec první vyznavače zimních sportů. Lyžaři se však svezou pouze na technickém sněhu. Jeho výrobu dovolily vydatné mrazy. Vlekaři doufají, že připadne i přírodní sníh, aby lyžařské podmínky byly s blížícími se zimními prázdninami co nejkvalitnější. Na hory totiž v tomto období míří nejvíce turistů.

Je patrné, že lyžařská sezóna začíná se zpožděním. Loni se na horách lyžovalo už koncem listopadu. „Zasněžujeme už celý týden. Podmínky budou velice dobré,“ slibuje vlekař z krušnohorské Bublavy Jiří Lhota. Na svazích tam leží už 30 centimetrů technického a pět centimetrů přírodního sněhu. Vleky tam skiareál spustí v sobotu ráno.

Sněhová děla chrlí technický sníh i v Aši. Místy jsou nasněženy až dvoumetrové hromady, které vlekaři rozvozí po sjezdovce. Tamní vlekař Jiří Frank uvedl, že na svahu leží 45 centimetrů sněhu. Lyžovat se tam začne v neděli. „Zřejmě ale jen půl dne. Půjde o zkušební provoz,“ řekl.

Provoz lyžařského areálu Za Prahou bude v sobotu zahájen v Božím Daru, zatímco například v Perninku se první lyžaři svezou až o Vánocích, a to 26. prosince. „Bohužel kvůli nedostatku sněhu musíme začít o týden později, než jsme měli v plánu. Momentálně sjezdovku zasněžujeme,“ řekl Rudolf Holý, provozovatel lyžařského areálu v Perninku. „Vlek bude v provozu v době od 9 do 16 hodin. Pro tyto dny platí jednotná předvánoční cena, pouhých 150 korun za celodenní jízdenku jak pro dospělé, tak pro děti,“ uvedl Jan Horník, starosta Božího Daru. Podle něj jsou nyní v Krušných horách vhodné a ideální podmínky zejména pro pobyt rodin s dětmi.

I v Abertamech se město připravuje na lyžařskou sezónu. „Připravujeme nyní sníh pro akci Carlsbad Ski Sprint, která se bude konat v Karlových Varech. Poté se už zaměříme pouze na náš lyžařský areál, do Vánoc bude určitě v provozu,“ uvedl Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam. V Mariánských Lázních pak zatím zůstává sjezdovka uzavřena.

Meteorolog Rudolf Kovařík však nemá pro vlekaře dobrou zprávu. Přírodního sněhu totiž moc nepřibude. „Napadne jen několik centimetrů. Očekávám však další mrazy, takže na druhou stranu nebude zasněžování lyžařských areálů v Karlovarském kraji nic bránit,“ řekl. Teploty by podle jeho slov mohly místy klesnout až k minus patnácti stupňům Celsia. Takový charakter počasí přitom vydrží až do Vánoc.

Samotní lyžaři se už nemohou sjíždění svahů v Krušných horách dočkat. „Nechal jsem si nažehlit lyže a už netrpělivě čekám na víkend. První lyžovačku si rozhodně nenechám ujít,“ těší se Pavel Kertész z Kraslic na Sokolovsku.