„Možná to není konečné číslo, ve hře jsou ještě další dva, kteří by se měli v krátké době rozhodnout," přeje si ředitel žlutické školy Bohdan Koždoň.

Jedním z odvážlivců, kteří se nebáli novinky v krajském školství, je i šestnáctiletý Rudolf Veverka z Fojtova nedaleko Nejdku na Karlovarsku.

„Včelám se věnuji už čtyři roky. Tehdy jsem to zkusil a zjistil jsem, že mne to baví. Tak jsem u toho zůstal a rád bych se tomuto oboru věnoval profesionálně," popsal Rudolf, co ho do Žlutic přivedlo.

„Od nikoho jsem vztah ke včelám nezdědil, v rodině jsem jediný, kdo se jim věnuje," poznamenal student.

Podle něj má včelařství perspektivu a chce se mu věnovat naplno. „Už se těším na výuku biologie včel," uvedl jeden z předmětů, který bude muset v průběhu tří let studia zvládnout.

Ve žlutické škole je sice krátce, ale je tam rád. „Je to totiž blízko, další podobná škola se včelařstvím je až někde na Moravě. Blízkost mi vyhovuje," pochvaluje si Rudolf.

Otevření nového oboru podle vedení školy vyplývá z poptávky po kvalifikovaných odbornících v dané profesi. Obor má velmi blízko k oboru lesnictví, který má na škole ve Žluticích tradici.

Škola teď může být spokojená. Kromě toho, že se jí povedlo uvést nový obor v život, může se těšit z toho, že do jejích tříd v letošním školním roce zamířilo o něco více žáků než v předchozím období.

„Počet se zvedl u žáků maturitních oborů i učňovských," uvedl ředitel s tím, že čísla je ale třeba brát s jistou rezervou. „Je teprve září a něco se může změnit," upozornil Koždoň.

Martin Polák

Škola využije k výuce mladých včelařů své polesí, kde se žáci budou učit stavět včelnice.

V hodinách nebude chybět ani výroba rámečků, úlů a včelařských pomůcek a stáčení medu.