Propouštění učitelů, slučování tříd, ale také přesouvání peněz v krajském rozpočtu. Školy v Karlovarském kraji obracejí každou korunu a čeká je nelehký rok. Aby přežily, potřebují další miliony.

Určitá rezerva vznikla díky snížení kapacity v dětských domovech v kraji. „Ušetřili jsme deset milionů, které jsme školám podle přesné metodiky ministerských úředníků přerozdělili. Dětské domovy na tom bity nejsou, tyto děti stále dostávají to, na co mají nárok. Školství ale balancuje na hraně a situace je vážná. Na platy učitelů stále máme, ale horší je to s odměnami a nadtarifními složkami," potvrdil chmurné vize Vratislav Emler, krajský radní pro školství.

Na vině je podle něj úbytek žáků, jejichž počet se snížil celkově o tisíc, což činí minus sto milionů ze státních prostředků pro kraj. Dále skutečnost ovlivnily nové platové tabulky pro pedagogy a pokyn školám na snížení finančních prostředků ze státní kasy o 2,17 procenta, celkem tedy o 48,5 milionu korun. Z krajského rozpočtu jde na provoz škol 220 milionů korun, přibližně dvě miliardy kraji zasílá stát. Přesto to nestačí. A školy hledají vnitřní rezervy.

„Tam, kde nejsou žáci, čeká učitele propouštění. Z jedné konkrétní školy v kraji jich musí odejít dvacet. Což jsou paradoxně zase výdaje na odstupné. Další školy slučují jazykové třídy nebo výuku tělocviku," zdůraznil radní Emler.

„A pro letošní rok, jak uvedl nový ministr školství, učitelé nemohou počítat s tím, že by se jim platy zvýšily. Spíše naopak," dodal radní.
To podle něj také zapříčinila nová platová tabulka, která platí od 1. ledna a doplatili na ni učitelé, kteří mají léta praxe. Polepšily si ale třeba učitelky v mateřských školách.