Jen do konce letošního kalendářního roku může být vedení Základní školy v Dalovicích a zaměstnankyně školní kuchyně klidní. Dalovičtí zastupitelé totiž tento týden rozhodli, že kuchyně se do konce prosince rušit nebude a jídlo se tak nebude muset dovážet. Pak se uvidí. „Mezitím umístíme v kuchyni vlastní měřáky, abychom zjistili její skutečné náklady. V prosinci si pak školu znovu projdeme,“ uvádí starostka Dalovic Monika Brabcová. Ta se domnívá, že k případnému uzavření kuchyně nakonec stejně nedojde.

Ředitel školy Libor Uttl rozhodnutí zastupitelstva vítá jen zčásti. „Úplně spokojeni nejsme, ale zaplaťpánbůh alespoň za to. Stále nás to však drží v nejistotě. Mám pocit, že nám zastupitelstvo vyčítá úplně všechno, těžko se jim to vysvětluje. Škola ale není výdělečná, abychom si na sebe a kuchyni mohli sami vydělat,“ nechápe ředitel Uttl. Vedení obce nejvíce vadí, že kuchyně je využitá jen z padesáti procent. Proto už její zaměstnankyně začaly shánět cizí strávníky, a byly úspěšné.

Za posledních čtrnáct dnů získaly třicet nových strávníků a mají příslib na dalších sto. „Rádi bychom sehnali další. Problém je ale v tom, že někteří zájemci by chtěli, abychom jim jídlo dovezli. Nemáme ale čím. Proto jsme obci navrhli, zda by pro školu nezakoupila auto. Zatím jsme odpověď nedostali,“ říká vedoucí jídelny Zdeňka Slavíková. Podle starostky není tato možnost vyloučená. „Uvidíme podle toho, jaký bude o dovážené obědy zájem,“ uvažuje Brabcová.

Zaměstnankyně kuchyně zároveň upozorňují na to, proč ji někteří zastupitelé chtějí zrušit. „Jim prý najednou nejde o provozní náklady, ale o investiční, které jsou moc vysoké. Snad máme ale po sedmnácti letech nárok na novou lednici a myčku, když probíjejí?“ stěžují si. V loňském roce činily investice do kuchyně 129 tisíc korun. Podle kuchařek to není za dané situace nikterak závratná částka.