VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy, které nebudou schopné obstát, se prý nechají vyhnít

Karlovarský kraj - Krajský radní Jaroslav Bradáč obhajoval na ašském zastupitelstvu rozhodnutí kraje.

4.12.2010 5
SDÍLEJ:

KRAJSKÝ RADNÍ Jaroslav Bradáč (u mikrofonu) obhajoval před ašským zastupitelstvem i veřejností rozhodnutí rady kraje o středních školách. Foto: Deník/ Nataša Šmatová

Zastupitelstvo Aše zažilo jedno z nejbouřlivějších jednání, když si na své mimořádné zasedání pozvalo zástupce Krajského úřadu Karlovarského kraje, od kterých chtělo vysvětlení ohledně plánovaného rušení střední školy ve městě. Pozvání dostal hejtman Josef Novotný a radní pro školství Vratislav Emler. Oba však byli v tento den na cestách, proto je zastupoval radní Jaroslav Bradáč. Velmi nevybíravě se ale vyjádřil o všech čtyřech školách, které byly původně v Karlovarském kraji navržené na zrušení. Podle něj se školy, které nebudou schopné obstát, nechají vyhnít.

Za tento výraz se vzápětí omluvil, nicméně význam jeho dalších slov hovořil ve stejném duchu.

„Rada kraje po bouřlivé diskuzi přijala usnesení, podle kterého budou střední školy závazně dělat přijímací řízení, tím bude pověřena nezávislá odborná agentura. Žádná ze škol také nebude mít nárok na další peníze, každý ředitel si musí školu uřídit sám. Je na školách, aby si sehnaly žáky samy a aby všichni vzdělání dokončili. Někdy totiž ředitelé žáky na školách drží jen proto, aby měli peníze na výplaty,“ uvedl Bradáč. Zároveň poznamenal, že ašská škola má největší fixní náklady.

Po jeho slovech se strhla bouřlivá debata, která směřovala k tomu, že se kraj nechová jako zřizovatel a je mu zcela jedno, že většina škol nabízí stejné obory.

„Pro nás to, že rada nenavrhla školy, není výhra,“ poznamenal starosta Aše Dalibor Blažek. „Požadujeme jasnou koncepci oborové struktury tak, aby si školy vzájemně nekonkurovaly svými obory,“ a poukázal například na Integrovanou střední školu Cheb, která má, stejně jako Gymnázium a Střední odborná škola Aš, IT obor. Ten na ISŠ vznikl později a svým způsobem žáky přetáhl. Ašští se domnívají, že se jedná o úmysl. „Chceme respektovat požadavky trhu práce, ale ne tak, aby si ředitelé sami sháněli obor, který by žáky zajímal,“ doplnil Blažek. „My nechceme nechat školu vyhnít, pereme se o subjekt, který má velký význam pro rozvoj města a krajští radní by nám v tom měli pomoci. A my to cítíme hodně silně, protože podobným způsobem už jsme přišli o nemocnici,“ uvedl ještě.

O slovo se přihlásil ašský zastupitel Jiří Červenka, který si nebral servítky. „Máte dvě velké školy, které nemáte jak naplnit, proto řešíte nás a kličkujete jako zajíci. Škola sem patří a my v tuto chvíli neřešíme, kolik protopí a jaké jsou náklady. Školská inspekce, která tu byla, zmínila, že je škola zanedbaná, ale o kvalitě výuky neřekla nic,“ zmínil. „Zavřít školu, která není kvalitní, znamená, že jste ji k tomu nedotlačili,“ přidal se zastupitel Martina Hannsmann. „My potřebujeme pozitivní signál. Bavme se o oborové struktuře, ale takové, která se nebude každé dva roky měnit, a aby se škola nemusela každý rok obávat o svou budoucnost,“ mírnil emoce starosta Blažek. Jednání nakonec musel ukončit, protože bylo dlouhé a snad i moc obviňující. Nyní bude Aš čekat na výsledek jednání krajského zastupitelstva.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
4.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ten, kdo tě miloval. Filmaři řeší s Vandou Kalinovou temná tajemství

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Kino v Chodově promítá ve vylepšené 3D technologii

Chodov – Návštěvníci chodovského kina v Kulturním a společenském středisku (KASS) si od uplynulého pátku mohou užít kvalitnějšího filmového zážitku.

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Pánská hudební jízda v nejdeckém Klubíčku

Nejdek - Byla velká škoda, že se do nejdeckého kulturního domu v páteční večer nehrnuly davy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT