Letošní prosincové počasí zatím těší všechny milovníky zimních sportů i zimy celkově. Děti si sníh užívají ježděním na saních i tradiční stavbou sněhuláků. Lidé začínají také hojně jezdit na hory, kde se nevěnují jen lyžím, ale také běžkám a snowboardům. Areály na tento víkend hlásí plnou připravenost a dostatek sněhu, a to se netýká jen těch velkých, ale také těch menších.

„Během dneška začne Skiareál Boží Dar – Neklid fungovat naplno a pojede tak až do konce lyžařské sezony. Máme vše připraveno, na sjezdovkách je dostatek sněhu a svahy máme skvěle připraveny," řekl Filip Majkus, ze správy areálu.

„Rovněž máme na víkend připravenou akci pro návštěvníky, kdy po celý dnešní den a sobotu bude vstupné sníženo o 25 procent. V neděli už ale pojedeme za plnou cenu jízdného," dodal Majkus.

Milovníci lyžování si prozatímní průběh prosince také chválí. Spíše než o tomto víkendu se ale chystají vyrazit na hory až během svátků.
„Sněhu je dostatek, a to je paráda. O víkendu má mít už plně otevřeno většina skiareálů, takže si pak člověk může vybírat. Na lyže se ale vypravím až mezi svátky, neboť teď mám plné ruce práce se zařizováním všech předvánočních nezbytností," reagoval nadšený amatérský lyžař Stanislav Beneš.
Domněnku, že si lidé najdou čas na lyžování až mezi svátky, potvrzují i někteří provozovatelé areálů.

„Skiareál Merklín je plně v provozu a obě naše sjezdovky fungují bez sebemenších problémů. V provozu už máme také bufet i veřejné záchodky. Myslím si ale, že lidé začnou pořádně navštěvovat lyžařská centra až během svátků, ne-li až po Novém roce. Teď jsou spíše zaneprázdněni přípravami Vánoc," informoval jednatel merklínského skiareálu Martin Frič.

Zasněžené svahy hlásí také z Klínovce. „Celý náš areál má dostatek sněhu. Jediné, co ještě není plně zprovozněno, je sjezdovka U zabitýho, kde probíhá zasněžování. Do neděle by už ale měla být také plně připravena," upozornil provozovatel Skiareálu Klínovec Martin Píša.

„Jinak jsou naše všechny tři lanovky plně funkční a v provozu. Rovněž budou na víkend připraveny i běžecké stopy. Takže zveme jak nadšené sjezdaře, tak i běžkaře," dokončil Píša.

Fotobuňky zákon neporušují

Někteří lyžaři mají ve zvyku koupit si celodenní skipas a následně jej výhodně prodat. Provozovatelé lyžařských vleků tak ročně přicházejí o desítky tisíc korun, a proto se proti nepoctivým sportovcům rozhodli zakročit pořizováním jejich fotografií. „Zakoupením lyžařské permanentky se lyžaři zavazují dodržovat řadu povinností. Mezi nimi je například i zákaz prodeje a půjčování skipasů. Právě toto nařízení lyžaři porušují nejčastěji," uvedla Petra Ďurčíková, mediální konzultant advokátní kanceláře H, J, F a partneři. „V případě, že kontrola odhalí lyžaře, který využívá neplatný skipas, zpravidla mu hrozí, že bude ze sjezdovky vykázán. Pokud provozovatel lyžařského vleku zjistí, že lyžař poskytl permanentku někomu jinému, může dojít k jejímu zablokování bez nároku na vrácení peněz,"dodala. „Provozovatelé lyžařských areálů tak lyžaře fotografovat mohou," dokončila.