Horská služba má tak plné ruce práce. V uplynulých dnech zasahovala u dvou desítek úrazů. Dvakrát dokonce musel pro zraněné lyžaře vrtulník. Například ve skiareálu Plešivec upadla lyžařka na sjezdovce. Zdálo se, že kromě naprasklé přilby se jí ale nic nestalo. „Prý dokonce ještě sjela dolů a vlekem nahoru, a pak se její stav začal horšit. Manžel nás tedy zavolal s žádostí o pomoc. Když jsme dorazili ke zraněné, byla při vědomí, komunikovala s námi, ale měla všechny příznaky otřesu mozku,“ uvedl Stanislav Kabeš, zasahující člen Horské služby Krušné hory. Záchranáři vše konzultovali s karlovarským dispečinkem linky 155 a ten k případu poslal sanitku rychlé zdravotnické pomoci. „Ženu jsme zatím zafixovali do vakuové matrace a převezli ze sjezdovky k parkovišti. Během transportu se ale její stav začal rapidně horšit. Když dorazil i lékař, začala upadat do bezvědomí,“ řekl Kabeš. Poté si zdravotníci vyžádali vrtulník Letecké záchranné služby z Plzně-Líní. Ten zraněnou ženu transportoval do nemocnice.

Lyžaři. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍk/ Michal Fanta

Podobnou událost mají za sebou záchranáři na Bublavě. „Na stanici přijela žena s tím, že na sjezdovce upadla čtrnáctiletá dívka na snowboardu. Pád nebyl ve vysoké rychlosti a měla přilbu. Přesto jsme podle příznaků měli podezření na poranění hlavy a páteře,“ uvedl Milan Šulák, zasahující záchranář Horské služby z Bublavy. Dodal, že posléze se přidalo i podezření na vnitřní poranění břicha. I v tomto případě ke zraněné zamířila sanitka s lékařem a vzhledem k povaze možného zranění i záchranářský vrtulník z Ústí nad Labem. „Na rozdíl od Plešivce žena naštěstí neupadla do bezvědomí, takže nám všechny potíže mohla popsat. Dostala krční límec a ve vakuové matraci jsme ji připravili na transport vrtulníkem,“ popsal zásah Šulák. I tuto ženu poté posádka vrtulníku dopravila k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.

„Na sjezdových tratích je sice dostatek technického sněhu, ten ale bývá nyní tvrdý a místy zledovatělý. I přesto jsou kvůli pokračujícím jarním prázdninám sjezdovky plné lyžařů i snowboardistů. Namístě je proto maximální opatrnost,“ důrazně varoval Miroslav Güttner, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že při nedodržení zásad bezpečné jízdy může být i zdánlivě nevinný pád příčinou vážných zdravotních problémů.

Ilustrační foto.
Virózy to zatím nevzdávají. Zase přibylo marodů