Odříznuté od okolního světa zůstalo ve středu po enormním spadu sněhu horské městečko Přebuz na Sokolovsku. Nepřetržitě tam sněží už několik dní a lidé se proto raději začali zásobovat potravinami. Kalamitní situace panuje i v dalších částech Karlovarského kraje. Uzavřeno musel být kvůli závějím hned několik úseků. Z provozu jsou vyřazeny i dva úseky na železniční trati z Chebu do Lubů a z Hazlova do Aše.

Na horách napadlo v noci na dnešek až šedesát centimetrů sněhu. Někteří obyvatelé v Přebuzi dokonce zůstali uvězněni ve svých domech. „Když šel syn ráno do školy, otevřel dveře od domu a viděl jen bílou zeď,“ líčí obyvatelka Přebuzi Václava Šneibergová. „Kdo má zdravé ruce a nohy, tak pořád dokola hází sníh. Vždyť už ho tu máme přes metr a půl,“ dodává.

Lidé v nejmenším městečku republiky se už dopředu zásobují potravinami. Jsou na to zvyklí z předešlých let. Pamatují dokonce dobu, kdy je musela přijet vysvobodit armáda. „V mrazákách máme chleba a housky. Nakupujeme balené vody. Když se dostaneme na nákup, přivážíme si velké množství potravin. Jinak to prostě nejde,“ doplnila.

Na enormní spad sněhu upozornil i Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové, kde leží už pětaosmdesát centimetrů sněhu. „Tolik sněhu a tak velký spad nepamatuji šestatřicet let,“ řekl Kovařík. Sněžit podle jeho slov jen tak nepřestane. „Během následujících dní připadne dalších dvacet centimetrů. Navíc teploty klesnou až k minus šestnácti stupňům,“ doplnil.

Dispečer krajských silničářů Josef Bulka uvedl, že silničáři jezdí nepřetržitě s vypětím všech sil. Práci jim na horách komplikují silný vítr a sněhové závěje. Povolány proto musely být sněžné frézy a dokonce i nakladače. „V některých místech totiž už ani frézy nestačí,“ poznamenal dispečer.
Kromě cesty do Přebuzi je aktuálně uzavřen i úsek mezi Neklidem a Božím Darem a řidiči se nedostanou ani směrem na Rýžovnu. Na horách je navíc místy nulová viditelnost.

Silnice uzavírají i dopravní nehody. Ráno byla neprůjezdná komunikace mezi Bochovem a Toužimí, ale silničářům se ji podařilo rychle zprovoznit. Neprůjezdné pak jsou úseky v Hřebečné, Sitinách, z Nezdic na Loučky a z Jindřichovic na Háje.

Enormní spad sněhu překvapil lidi na Kraslicku. Když ráno spatřili, kolik sněhu napadlo, nestačili se divit. „Na autě jsem měl půl metru sněhu. V první řadě jsem ho ale v hromadách sněhu musel nejdřív najít. Sníh jsem odhazoval přes hodinu. Tak velkou nadílku nepamatuji roky,“ řekl Pavel Kertész z Kraslic. Některé obchody tam mají problémy se zásobováním. Jejich dodavatelé se k nim jednoduše kvůli špatné sjízdnosti nedostanou.