Patron všech nemocných je znovu na světě. Jedná se o sochu svatého Rocha, kterou před jednadvaceti lety, 18. března 1991, ukradli z kostela svatého Vavřince v obci Luka.

Umělecké dílo pochází z osmnáctého století. Roku 1991 tehdejší vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti Okresní správy Sboru národní bezpečnosti Karlovy Vary zahájil trestní stíhání proti neznámému pachateli pro trestný čin krádeže.
Kriminalista Vladimír Kosnar včera v jednu hodinu odpoledne sochu předal Petru Řezáči, faráři Farního úřadu Žlutice.

„Z kostela ke škodě římskokatolické církve, ukradli tehdy ještě další druhy soch, sousoší a další církevní předměty. Celkem jich bylo dvanáct," řekl karlovarský policejní mluvčí Pavel Valenta.

Socha má hodnotu šesti set osmnácti tisíc korun. Umělecké dílo je druhou nejvzácnější skulpturou, která byla před lety z kostela ukradena.

Pětačtyřicetiletá Češka se účastnila v Norimberku v aukční síni dražby soch. Svatý Roch, který se jí padl do oka pro jejího přítele, při dražbě vydražila za tisíc pět set Euro. Sochu si pak přivezla do Prahy. Kriminalisté následně kontaktovali jejího přítele s tím, že se jedná o kdysi ukradené umělecké dílo z obce Luka.

„Kriminalisté ze skupiny ochrany kulturního dědictví pak sochu převezli do Karlových Varů, kde jí předali kriminalistovi, díky jehož velmi kvalitní fotodokumentaci z roku 1991 se podařilo sochu bezpečně ztotožnit i po jednadvaceti letech," konstatoval policejní mluvčí.

Socha sv. Rocha.„Jsem rád, že se socha našla. Z bezpečnostních důvodů nebudu říkat, kde socha bude," nechal se slyšet farář Petr Řezáč.

Svatý Roch, patron nemocných, je muž oblečený v poutnickém šatě. Putoval do Říma a ošetřoval lidi nakažené morem. Později se sám nakazil také a uchýlil se do jedné z chatek s tím, že tam zemře.

Historie kostela

Původně gotický kostel sv. Vavřince byl postaven patrně kolem poloviny 14. století na návrší nad návsí nedaleko zdejší tvrze uprostřed obce Luka. V letech 1554—1624 sloužil kostel luteránům. Podle pověsti byl zdejší kostel po bitvě na Bílé hoře vypálen ustupujícími vojsky, které plenily majetky protestantů.