"Velkou radost máme pochopitelně i z výtěžků z ostatních obchodů. Díky štědrým dárcům a neskutečné pomoci dobrovolníků jsme za celý Karlovarský kraj nashromáždili 12149 kilogramů potravin a drogerie. Celorepublikově se pak vybralo 417 tun potravin, z nichž lze připravit až 834 tisíc porcí jídla. Zákazníci rovněž přispěli 50 tunami základní drogerie a hygienických potřeb," prozradil něco ze statistik jarní víkendové sbírky Hloušek.

A to není vše. Celý následující týden ještě budou svážet další výtěžky sbírky, takže celkové číslo nakonec ještě trochu povyskočí. "Pro nás je vždy hodně napínavé sledovat, jak ve finále sbírka dopadne. Velké naše poděkování patří obchodům, jejich zaměstnancům a přepravní společnosti Raben, která pravidelně sváží výtěžky sbírek do skladů potravinových bank po celé ČR," dodal Hloušek.

Krajina v horské Přebuzi. Cyklistům bude sloužit nový most z Přebuzi směrem na Chaloupky.
Most z Přebuzi na Chaloupky je po rekonstrukci. Už slouží cyklistům a turistům

Při loňské sobotní celonárodní sbírce zaměřené zejména na pomoc samoživitelům, seniorům, rodinám v krizi, hendikepovaným občanům, pěstounským rodinám nebo lidem bez domova se v rámci celého Karlovarského kraje podařilo nashromáždit 11,5 tuny potravin.

Vloni i letos přece jen něco chybí. Jsou to dětské potraviny od sunaru, přes dětské kaše až po přesnídávky. Jde o zboží, které je například v případě sunaru či jiné sušené stravy pro kojence drahé. Nejlevnější stojí 300 korun, ty draží pro starší děti i 450 korun.

Na Bílé vodě je nový plovoucí ostrůvek.
Na Bílé vodě je nový plovoucí ostrůvek. Nápad vzešel z participativního rozpočtu

Na banku se obracejí rodiny s malými dětmi či matky samoživitelky, které potřebují právě sunary. Snaží se jim tam pomoci nejen potravinami, ale odkazují je i na nejbližší sociální službu. Stále dokola a častěji se ozývá, nemám peníze. Sociální služba by jim mohla pomoci.

"Taška s potravinami, kterou jim dáme, nic neřeší. Důležité jsou i další věci jako je bydlení a tak dále," dodal Hloušek s tím, že všem dárcům děkují. Někdo nakoupil plný koš, jiní zase alespoň sáček těstovin. Každý dle svých možností.

Zdroj: Cichocki Roman