Už v pondělí IZS modelovou situaci důkladně připravoval a na místo rozmístil patnáct autovraků. Včera už se pak čekalo na vyhlášení poplachu. To už v autech byli figuranti simulující zranění.

Udeřila devátá hodina ranní a krajské operační středisko hasičů obdrželo zprávu, že na rychlostní silnici se stala vážná nehoda. Na místo se ihned vydali záchranáři ze Sokolova, Chebu a Karlových Varů. „Po příjezdu záchranných složek na místo události byl po prvotním průzkumu povolán policejní vrtulník, aby dopravil záchranáře k další nehodě, která byla od místa odříznuta kolonou vozidel a pro záchranáře nepřístupná,“ popsala mluvčí krajských hasičů Alena Ryvolová. V tu dobu už ostatní záchranáři, zdravotníci a policisté řeší následky hromadné nehody. Zajišťují místo nehody, vyprošťují zraněné a provádí protipožární zabezpečení. Policejní psovodi pak prohledávají okolí. Všechny záchranné práce jsou přitom pod drobnohledem rozhodčích.

„Cílem cvičení bylo prověřit dobu soustředění sil a prostředků složek IZS, ověřit reálnou schopnost spolupráce všech složek při řešení mimořádné události, kterou tak vážná nehoda je,“ poznamenala Ryvolová. „Chtěli jsme také zjistit, jak vše bude fungovat v případě, kdy je velký počet zraněných, jak dokážeme sjednotit taktiku a vedení společného zásahu, strategii a strukturu velení jednotlivých složek,“ pokračovala mluvčí.

Výsledek podle Aleny Ryvolové nebyl vůbec špatný. Záchranáři totiž bez větších potíží splnili všechny úkoly, vyprostili několik zraněných, které následně převzala záchranná služba. „Jednotlivé postupy záchranných a likvidačních prací se teď budou vyhodnocovat a získané zkušenosti by měly záchranáře připravit na možnou situaci při skutečném zásahu,“ doplnila.