Karlovy Vary zavalil sníh a magistrát lavina stížností. Zasypané chodníky a neuklizené komunikace komplikovaly chůzi občanům a s problémy se prali i řidiči na silnicích. „Zajímalo by mě, za jak dlouho je povinnost odklidit sníh z chodníků. Bydlím v dolních Drahovicích a ani v pondělí ve večerních hodinách zde není odklizený sníh. Zajímavé je, že když tato povinnost byla na majitelích přilehlých nemovitostí, městská policie upozorňovala majitele, že před jejich domem není uklizeno. Nyní se lidé brodí celý den sněhem a nikomu to nevadí," stěžoval si na magistrátním webu jeden z občanů.

Podle Miroslava Kučery, ředitele organizace Správa lázeňských parků, jež má úklid sněhu z chodníků na starost, zaměstnanci dělají, co mohou. „Uklízíme jako diví. Všechna technika je venku. Projedeme, rozsolíme a začneme znovu," sdělil. Dodal ale, že v pondělí se úklid sněhu zpozdil. „Pro sůl jezdíme do skladu v Drahovicích, ale silnice zde zablokovala auta a museli jsme čekat. Dnes už je vše v pořádku," dodal ředitel Kučera. Město Karlovy Vary se během zimní údržby stará o zhruba 146 kilometrů chodníků a stezek pro pěší. Pěší zóny a nejfrekventovanější ulice mají limit čtyři hodiny, ostatní osm hodin. Neudržovaných úseků je přibližně čtyřicet.

Situace na silnicích ve městě je komplikovanější.

„Od pondělního rána řeší město smluvní povinnosti se společností AVE Sběrné suroviny, a.s., která zvítězila ve výběrovém řízení na zimní a letní údržbu komunikací. Ve svém vlastním plánu zimní údržby se zavázala dodržet určité časové limity pro údržbu, minimální počty nasazené techniky i lidí. Ani včera, ani dnes tato kritéria nebyla dodržena. Opakovaně proto tyto nedostatky reklamujeme, hodláme také uplatnit smluvní sankce. Situaci považujeme za neúnosnou a vyžadujeme co nejrychlejší nápravu, tak aby byly smluvní podmínky co nejdříve plněny," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Dnes dopoledne bude o urychlené nápravě jednat první náměstek primátora Čestmír Bruštík (ANO) s ředitelem karlovarské pobočky firmy Rostislavem Matyášem.

Kdo uklízí sníh

Společnost AVE Sběrné suroviny, a.s., zvítězila s cenovou nabídkou na pětiletou údržbu komunikací za 150 milionů.

Na území města se udržuje celkem 147 012 běžných metrů komunikací, 113 076 běžných metrů chodníků, dále 26 970 metrů čtverečných veřejných prostranství, 888 m2 přechodů,

1 790 m2 ploch autobusových zastávek MHD a dalších ploch. Stezky a chodníky v městské zeleni, včetně sídlišť Stará Role, Čankovská a Růžový Vrch, zajišťuje Správa lázeňských parků.