VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spadnou další domy? Chátrajících budov není málo

Karlovarský kraj - Narušená statika, padající omítka, uvolňující se tašky na střeše. To jsou následky chátrání některých budov v Karlovarském kraji. Kam až to může vést, se nyní ukázalo v Mariánských Lázních, kde se zbortila část bývalého hotelu.

13.1.2018
SDÍLEJ:

V Karlových Varech dělá ostudu chátrající hotel v městské části Hůrky.Foto: Deník / Redakce

Mariánskolázeňský Kavkaz, který býval skvostem a pobýval v něm i anglický král Eduard VII., nemá využití už šestadvacet let. Před třemi lety se dokonce začalo s jeho rekonstrukcí. Náklady, které tehdy činily přibližně osm set milionů korun, se ale majiteli Léčebných lázní Mariánské Lázně zdály vysoké, a tak byla stavba pozastavená. Co bude s Kavkazem dál? „Část, ve které došlo ke zřícení stropu, se zřejmě bude muset zdemolovat,“ uvedl generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Leo Novobilský. Hlavní budovu situace, která se stala v zadním traktu hotelu, neohrozila a je podle ředitele opravitelná.

Kavkaz ale není jediným ´strašákem´ ve městě. Před více jak třemi lety vyhořel bývalý hotel Rozkvět u kolonády. Budova dlouhodobě pustla, scházela se v ní místní omladina, která měla také požár na svědomí. V podobném stavu jako Kavkaz je v Mariánských Lázních například Lesní mlýn a dalších zhruba dvacet objektů. Ani v Chebu není situace o nic lepší. Přímo na náměstí Krále Jiřího se mohou lidé ´kochat´ dlouhodobě opuštěnou poštou. Z té už delší dobu opadává zdivo, které ohrožuje chodce. Mezi další hrozby se pak řadí například nechvalně proslulé domy ve Wolkerově ulici.

Problémy s chátrajícími budovami, které by mohly být nebezpečné pro své okolí, Karlovy Vary v současnosti nemusí aktuálně razantně řešit. Dva nejhorší objekty, bývalý hotel Barrandov v městské části Hůrky a někdejší mototechna u Kauflandu, sice hyzdí své okolí, ale jinak nikoho akutně neohrožují.

„Majitelé si objekty zajistili tak, že se do nich nikdo, pokud se o to cíleně nebude snažit, nedostane,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Když nastane situace, kdy majitel objekt zanedbává, tak má město jen pár možností, jak problém řešit. „Můžeme majitele chátrajících domů upozornit. Větší možnosti máme, když jsou objekty nezajištěné a ohrožují. Často bývá složité i to, že někdo jiný je majitel stavby a někdo další vlastní pozemek,“ dodal Kopál.

V minulosti se řešily problémy s budovou spořitelny na Divadelním náměstí, ze které padaly kusy fasády. Dnes je objekt už opravený. Obdobná situace byla u domu nad pasáží na pěší zóně T. G. Masaryka. Ale i jeho fasáda je už opravená. Hrozba zřícení stropů hrozila vloni v obytné budově, která je součástí keramické školy a patří Karlovarskému kraji. Její obyvatelé museli proto byty opustit a nyní se řeší, co s objektem dále.

V Sokolově podobné bezprostřední nebezpečí jako v Mariánských Lázních prozatím nehrozí. Hodně diskutovaným tématem je bývalý hotel Český dům, který několik let chátrá nedaleko centra města. V minulosti dokonce vyhořel. Sokolov dokonce zvažoval, že by ho i koupil. Vlastník budovu prý postupně opravuje. Objekt vlastnilo několik majitelů, ale žádnému z nich se nepodařilo rozsáhlou budovu zrekonstruovat a pokračovat v hotelové činnosti. Majitel takzvaného ´Čecháče´ říká, že objekt postupně opravuje, a to podle finančních možností.

„Setkal jsem se s majitelem objektu, protože jsem chtěl vědět, jaké má s nemovitostí úmysly. Zda ji chce opravit, nebo prodat,“ řekl starosta Sokolova Jan Picka.

V objektu proběhly i kontroly, zda neohrožuje kolemjdoucí. „Dotčené orgány nic takového neshledaly. S majitelem hotelu jednáme,“ řekla vedoucí stavebního odboru Ludmila Šviráková.

To samé prý platí v případě takzvaného bunkru, který stojí směrem na Těšovice.

(bež, roc, mel)

Autor: Redakce

13.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou taneční partnerkou Jana Ondera ve StarDance byla bývalá tyčkařka Kateřina Baďurová.

StarDance otevřela Janu Onderovi úplně nové světy

Poutní kostel Skoky u Žlutic.

Poutní sezona ve Skokách začíná

Smlouva s BMW je na krajském stole

Karlovarský kraj - Krajské zastupitelstvo se bude na svém zasedání 25. ledna věnovat schválení smlouvy o spolupráci mezi společností BMW, Sokolovskou uhelnou, právním nástupcem, a Karlovarským krajem.

Kdo bude nejlepším sportovcem?

Karlovarský kraj - Karlovarský kraj každoročně oceňuje sportovce, trenéry a sportovní legendy, kteří dosáhli mimořádných úspěchů či se zasloužili o rozvoj sportu v našem regionu.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

OTÁZKA PRO: Miroslava Kučeru, ředitele Správy lázeňských parků

V jakém stavu je po vánočních trzích park před Alžbětinými lázněmi?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>